Doğan Erginbaş toprağa verildi

Çanakkale Şehitleri Anıtı'nın mimarı Doğan Erginbaş son yolculuğuna uğurlandı. 99 yaşında vefat eden mimar Erginbaş, ailesi ve sevenleri tarafından gözyaşlarıyla toprağa verildi.

Doğan Erginbaş toprağa verildi

Çanakkale Şehitleri Anıtı'nın mimarı Doğan Erginbaş 99 yaşında vefat etti. Karacaahmet'te kılınan cenaze namazının ardından aile mezarlığına defnedildi.

OĞUL ERGİNBAŞ: TEK TESELLİM DOLU DOLU BERABER VAKİT GEÇİRMİŞ OLMAK

Babam çok dirayetli ve güçlü biriydi diyen oğlu Engin Erginbaş: "Uğur Bey'le babamın muhabbeti çok iyiydi. Dün akşam programın açılışında Uğur Bey'in (Uğur Dündar) babam için söyledikleri çok onurlandırdı.

Ona çok teşekkür ediyoruz. Ölüm genç yaşta da gelse, 100 yaşında da gelse insan üzülüyor. Tek tesellimiz dolu dolu beraber vakit geçirmiş olmamız. Ne diyebilirim, çok üzgünüm" dedi.

Bir dakika bile babasının tabutunun basından ayrılmayan kızı Ayşe Erginbaş ise " Son güne kadar hep yanındaydım, çok üzgünüm" diye konuştu.

DOĞAN ERGİNBAŞ KİMDİR?

Doğan Erginbaş'ın mimarlık kariyerindeki en önemli dönüm noktası Çanakkale Şehitleri Anıtı projesi oldu. 1944 yılında Milli Savunma Bakanlığı'nın açtığı ve Çanakkale Savaşı'nda ölenlere adana bir anıt projesine arkadaşı İsmail Utkular ile birlikte katıldı. Birincilik ödülü alan tasarımlarının inşaatına ancak 1954 yılında başlanabildi. Tam olarak tamamlanmadıysa da Çanakkale Şehitleri Anıtı 1960 yılında açıldı. Doğan Erginbaş, Ömer Güney ve İsmail Utkular'la birlikte İstanbul Radyoevi binası da tasarladı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!