Doğalgazda 'al ya da öde' bitiyor!

Doğalgazda 'al ya da öde' 2014 sonunda bitecek

Doğalgazda 'al ya da öde' bitiyor!

Al ya da öde-take or pay' çerçevesinde almayı taahhüt etmesine rağmen kullanamadığı doğalgaz için Rusya, İran ve Azerbaycan'a üç yılda 3 milyar lira ödeme yapan Türkiye, bu yükümlülükten 2014 yılı sonunda kurtulabilecek.

CHP İstanbul Milletvekili Celal Dinçer'in yönelttiği önergeyi yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya ile olan 'al ya da öde' anlaşmasının 2014 yılı sonunda biteceğini bildirdi.

Gelir kaybı yok

Bakan Taner Yıldız, soru önergesine yanıt olarak şunları şunları kaydetti: "Rusya Mavi Akım arz kaynağından girilen al ya da öde yükümlülüklerinin tamamı 2012 yılı sonu itibarıyla telafi edilmiştir. İran ve Azerbaycan arz kaynaklarından girilen al ya da öde yükümlülüklerinin tamamının 2014 yılı sonu itibarıyla telafi edilmesi öngörülüyor. 'Al ya da öde'den dolayı, bugüne kadar bedelini ödediğimiz halde alma hakkını kaybettiğimiz bir durum söz konusu değil. BOTAŞ'ın çeşitli arz kaynaklarından girmiş olduğu al ya da öde miktarlarının telafileri, anlaşmalarda belirtilen sürelerde ve hiç bir kayba yol açmadan yapılmaya devam ediliyor."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!