Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Dizi tarihi gerçeklere uymuyor"

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Muhteşem Yüzyıl dizisiyle ilgili tartışmalara ilişkin, "İtirazımız dizinin tarihi gerçeklere uymaması nedeniyledir" dedi.

''Dizi tarihi gerçeklere uymuyor''

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Arnavutluk'un bağımsızlığının 100. yıl dönümü kutlamaları için bulunduğu başkent Tiran'da, Muhteşem Yüzyıl dizisiyle ilgili tartışmaların hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

"Tartışmaların yapılması normal. Çünkü dizinin hem Türkiye hem Balkanlar hem de dünyanın diğer yerlerindeki izlenme oranı çok yüksek. Tabii, diziler tarihi karakterlerle alakalı olunca da tarihin gerçekleriyle uyuşması beklenir. Ancak Muhteşem Yüzyıl'la ilgili baktığımız zaman burada gerçeklerle örtüşmeyen pek çok sanal sahnelerle uydurma birtakım yönleriyle beraber tanıtılan bir Kanuni söz konusu.

Kanuni'nin yaptıklarını doğru gösteren bir diziye kimsenin itirazı olmaz, olması da düşünülemez. Bizim itirazımız dizinin bizim tarihimizin gerçeklerine uymaması, gerçeklerden öte tarihe iftira içerecek pek çok özeli barındırması nedeniyledir. Yoksa bu diziyle alakalı değil, tarihi çarpıtan yaklaşımlarla ilgilidir."
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!