Dizel yasağı uygulanmaya başlandı

Dizel araba yasağı Almanya'nın Hamburg şehrinde yürürlüğe girdi. Şubat alında Federal Mahkeme tarafından verilen yetkiyi uygulamaya başlayan yönetim, şehirde iki ana yol eski model ve Euro 6 standardının altındaki dizel araba trafiğine kapatılırken gerekli yasak tabelaları da asıldı. Dizel araba satışlarının gittikçe düştüğü ülkede Hamburg'u pek çok şehrin takip etmesi bekleniyor

Dizel yasağı uygulanmaya başlandı

Dizel yasağının ilk uygulaması Almanya'nın Hamburg şehrinde kısmı olarak başladı. Şehirde araç geçişinin yoğun olduğu iki ana yolda eski model dizel araç kullanımı tamamen yasaklandı.

Federal Mahkeme kararıyla, hava kirliliğinin önlenebilmesi amacıyla Almanya'daki eyalet ve şehir yönetimlerine dizel araçları yasaklayabilmesinin önünü açmasının ardından Hamburg yasağı ilk başlatan şehir oldu. 

Alman yönetimleri şehirlerdeki elektrikli otobüs hatlarını, raylı sistemleri ve bisiklet yollarını da bu doğrultuda geliştirmek için projeler hazırlıyor.

Hamburg'da uygulanan yasak gereğince euro 6 standardına sahip olmayan dizel otomobil, SUV, ticari araç, pikap ve kamyonlar şehrin kuzeybatısındaki ana arterler Max-Brauer-Allee ve Stresemann caddelerinin 580 metre ve 1.6 kilometrelik bölümlerinden geçemeyecek.

TABELALAR ASILDI, CEZALAR BELLİ OLDU

Yasağa uymayan binek otomobiller için 25 euro, kamyonlar için 75 euro ceza kesilebilecek. Bu iki caddeyi kullanamayacak vatandaş ve şehir sakinleri için bazı istisnalar yapılarak alternatif yollar da belirlendi.

İlk aşamada ise polis rastgele çevirmeler yaparak gerektiği takdirde uyarılarda bulunacak. Cezalar bir geçiş sürecinden sonra tamamen uygulanmaya başlanacak.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!