Diyet yaparken şişmanlatan 5 büyük hata

Diyete başlayanlar bir süre sonra kilo verme hızında duraklama dönemi yaşar. Bu durumun sebebi size hata gibi gelmeyen ama diyetinizi sabote eden değişiklikler olabilir.

Diyet yaparken şişmanlatan 5 büyük hata

Diyetisyen Nilüfer Bayram şişmanlatan hataları anlatıp 4 haftada 4 kilo verdiren diyeti paylaştı

1-ÖĞLE VEYA AKŞAM YEMEĞİNİ DIŞARIDA YEMEK

İlk haftalarında her öğünü kendiniz hazırlarken 3 ana öğünün birini dışarıda tüketmeye başladıysanız birkaç ipucuna ihtiyacınız var.

Hemen düzeltelim: Izgara tavuk, balık gibi az yağlı pişirilen menüleri tercih edin. Kullanılan malzemeleri ve sosları sorgulayın. Ana yemeğin yanında gelen pilav, patates gibi garnitürleri baştan tabağınıza koydurmayın. Yerine salata veya haşlanmış / ızgara sebze isteyin.

2- AİLE ZİYAFETLERİNDE BOL YİYİP İÇMEK

Diyet yaparken sürekli ertelediğiniz aile yemeklerine katılmaya başladınız. Artık lezzetli yiyecekleri geri çevirmeniz çok zor geliyor. Kendinize ödül vermenin vakti geldi diye düşünüyor olabilirsiniz.

Hemen düzeltelim: Kendinize ana menüden küçük bir porsiyon (pizza, kıymalı makarna, mantı, börek gibi), sebzelerden veya salatalardan ise büyük porsiyon hazırlayın. Yoğurt tüketmeyi unutmayın.

3-ARA ÖĞÜNLERİN ATIŞTIRMA OLMASI

Öğün saatlerinizdeki değişiklikler (öğün atlama, ara öğün saati gelmeden atıştırma) kilo takılmasının en büyük nedenlerinden. Ana öğününüzden 1 saat sonra acıkmaya başladıysanız ana öğünlerinizdeki kalorileri tamamlamadınız demektir. Eksik kalan kaloriler ara öğün saatiniz gelmeden peşinize düşer.

Hemen düzeltelim: Ana öğünlerinizi içeriğini mutlaka tamamlayın. Öğünlerinizin arasında 3-4 saat bırakın.

4-KAHVALTIYI ATLAMAK

Kapıdan çıkmadan önce hiçbir şey yememek, 1 bardak kahve içmek kilo kaybetmeniz için kötü bir yoldur.

Hemen düzeltelim: Elinize 1 meyve, 1 kutu süt veya 1 avuç kuru yemiş alıp evden çıkın.

5-TARTIDAN MUCİZE BEKLEMEK

Genellikle ilk 3 ayın sonunda yeni 3 aylık bir zaman dilimi için kilo kaybı yavaşlar. Bu süreçte aktivitenizi artırın. Devam eden kilo kaybınız haftada 500 gram ile 1 kg arasında olmalı. Birçok insan daha fazlasını hedefler. Gerçekçi olmayan bu hedefine ulaşamayınca da diyeti bırakır.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!