Diyet ve spor yaparak zayıflayamayanlar dikkat!

Doruk Sağlık Grubu İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ersin Durmuş, kilo vermek için diyet ve spor yapan, ancak bir türlü zayıflamayanları insilün direnci ile tiroid bezi yetersizliğine karşı uyardı.

Diyet ve spor yaparak zayıflayamayanlar dikkat!

Dahiliye Uzmanı Dr. Ersin Durmuş, "Eğer kilo vermek için spor ve diyet yapıyor, ancak buna rağmen kilo vermekte zorlanıyor, hatta kilo veremiyorsanız, bu durumun altında yatan sebeplerin araştırılması gerekir. Günümüzde en çok görülen sebepler arasında insilün direnci ve tiroid bezi yetersizliği gelir" dedi.
Dr. Ersin Durmuş, insülin direnci olan hastalardavücut tarafından alınan enerjinin yani kan şekerinin kas yağ ve karaciğer hücrelerine girmesinin zorlaştığını ve kanda şeker biriktiğini belirtti. Durmuş, "Pankreans hücreleri daha fazla şeker almak için daha çok insülin üretmeye ve normalden daha fazla çalışmaya başlar. Pankreasın sağladığı insülinin vücutta tam olarak kullanılamamasını insülin direnci olarak açıklayabiliriz" şeklinde konuştu.
Tiroid bezi yetersizliğini (hipotirodizmi) ise vücudun tiroid hormonlarının az salınması ya da hiç salınmaması olarak tanımlayan Dr. Ersin Durmuş, hormon yetersizliği yüzünden vücudun bazal metabolizmasının az çalıştığını, bunun için de kilo kaybının söz konusu olmadığını söyledi.
Günümüzde bu iki rahatsızlığın da çok fazla görüldüğünü teşhis ve tedavisinin kolay olduğunu kaydeden Durmuş, bu iki hastalığında basit kan testiyle anlaşılabildiğini ifade etti.
Dr. Ersin Durmuş, kilo vermeyi zorlaştıran insülin direnci ve tiroid bezi yetersizliği hastalığının tedavi edilmediğinde ciddi kalp ve damar hastalıklarına neden olabileceğinin altını çizdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!

Ruhumun Aynası 3. bölüm full izle, 22 Temmuz 2014 Güllerin Savaşı 3. bölüm full izle, 22 Temmuz 2014 Güllerin Savaşı 3. bölüm fragmanı izle Güneşi Beklerken 54. bölüm fragmanı izle (Güneşi Beklerken finali) Ulan İstanbul 5. bölüm full izle, 21 Temmuz 2014 Kaçak Gelinler 5. bölüm full izle, 21 Temmuz 2014 Seksenler 116. bölüm full izle, 18 Temmuz 2014 Güneşi Beklerken 53. bölüm 2. fragmanı izle Kiraz Mevsimi 3. bölüm full izle, 18 Temmuz 2014 Diğer Yarım 5. bölüm full izle, 18 Temmuz 2014 Kocamın Ailesi 3. bölüm full izle, 17 Temmuz 2014 Kardeş Payı 19. bölüm full izle (Kardeş Payı 19. bölüm fragmanı) 17 Temmuz 2014 Kiraz Mevsimi 3. bölüm fragmanı izle Seksenler 114. bölüm full izle, 16 Temmuz 2014 Ruhumun Aynası 3. bölüm fragmanı izle Ulan İstanbul 5. bölüm fragmanı izle Güzel Köylü 4. bölüm full izle, 16 Temmuz 2014 Güneşi Beklerken 53. bölüm fragmanı izle Ruhumun Aynası 2. bölüm full izle, 15 Temmuz 2014 Güllerin Savaşı 2. bölüm full izle, 15 Temmuz 2014 Pis Yedili 102. bölüm ne zaman yayınlanacak? Pis Yedili dizisi bitti mi? Kaçak Gelinler 5. bölüm fragmanı izle