Diyarbakır ile Ankara arasında barış köprüsü

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, " Diyarbakır ile Ankara arasında inşa edilecek barış köprüsüyle bütün Ortadoğu'ya barışı götürmek mümkün olacaktır.

Diyarbakır ile Ankara arasında barış köprüsü

Onun için elimizi hızlı tutmamız lazım. Diyarbakır ile Ankara arasında barış kardeşlik ve özgürlük köprüsünü inşa etmemiz lazım. Herkesin bu konuda katkısını bekliyoruz" dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Diyarbakır Surları'nın UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'ne alınması için 2013 yılının Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca, "Diyarbakır Surları Yılı" ilan edilmesi talebiyle başlatılan imza kampanyası için, Beyoğlu Galatasaray Lisesi'nin önünde açılan standı ziyaret etti. İmza kampanyasına destek vermek için Diyarbakır'ın Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ile birlikte standı ziyaret eden Osman Baydemir burada yaptığı konuşmada, Diyarbakır'ın tüm yerel dinamikleriyle birlikte 2013 yılının Diyarbakır Surları yılı olarak kabul edilmesi için çaba sarfettiklerini dile getirdi. Turizmin bir ekonomik kalkınma projesi ve aynı zamanda bir barış projesi olduğunu söyleyen Baydemir, "2013 yılı Diyarbakır Surları yılı olsun. 2013 yılı ülkemizin bütün insanları açısından da barış yılı olsun" dedi.

'EKONOMİK VE SOSYAL KALKINMA BARIŞIN ALT YAPISIDIR'

Gündemlerinin Anakent Belediyesi olarak Diyarbakır Surları olduğunu kaydeden Baydemir, bir gazetecinin 'İmralı'yla yapılan görüşmeleri nasıl değerlendireceksiniz?' şeklindeki sorusuna, şu yanıtı verdi:

"Ekonomik ve sosyal kalkınma barışın alt yapısıdır. Barış da ekonomik ve sosyal kalkınmanın alt yapısıdır. Birlikte ele alınmalı ve birlikte sürdürülmeli diye düşünüyoruz. Bu itibarla da bir kez daha ifade ediyorum. Diyarbakır Surları'nı tanımak onu kalkındırmak onu dünyaya tanıtmak barışa dokunmaktır. Bu itibarla da Diyarbakır'dan bütün dinamikler olarak buradayız. Yediden yetmişe Türkiye'de yaşayan bütün halkların bütün insanların bütün etnik kimliklerin barışa ihtiyacı var. Hepimizin barışa ihtiyacı var. Hepimizin adalete ihtiyacı var. Hepimizin özgürce ve kardeşçe ve eşitce bir arada yaşamaya ihtiyacı var. Benim inancım odur ki Diyarbakır ile Ankara arasında inşa edilecek barış köprüsüyle bütün Ortadoğu'ya barışı götürmek mümkün olacaktır. Onun için elimizi hızlı tutmamız lazım. Diyarbakır ile Ankara arasında barış kardeşlik ve özgürlük köprüsünü inşa etmemiz lazım. Herkesin bu konuda katkısını bekliyoruz."

İmza kampanyasına destek veren vatandaşlara Diyarbakır'ın meşhur kadayıf tatlısından ikram eden Osman Baydemir, İstiklal Caddesi'nde yürüyen vatandaşlara da Diyarbakır'ı tanıtan kitap dağıttı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!