Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Diyarbakır'da kamçılı gelenek

DİYARBAKIR'ın Dicle İlçesi Durabayli Köyü'nde yaklaşık 500 yıldır sürdüğü belirtilen ve 'Karmiçi' adı verilen gelenesel oyunda, köyün gençleri kalın iplerle yapılan kamçılarla birbirlerine dakikalarca vurdu.

Diyarbakır'da kamçılı gelenek

Diyarbakır'ın Dicle İlçesi Durabeyli Köyü'nde 500 yıldır sürdüğü belirtilen ve 'Karmiçi' adı verilen gelenesel oyun, izleyenleri şaşırtıyor. Köy meydanında oluşturulan ve 'arena' adı verilen alanda gençler, daha önceden düğümleyerek yaptığı ve kamçıya benzettikleri kalın iplerle birbirlerine acımadan dakikalarca vuruyor. İzleyinlerin heyecanlı anlar yaşadığı ve tezahüratla destek verdikleri görüldü.

Çevre yerleşim birimlerinden gelen yaklaşık bin kişinin oluşturduğu çemberde karşılaşan gençler, acıtsın diye öncesinden suda bıraktıkları kamçılarla mücadele etti. Gösterinin kavgaya dönüşmemesi nedeniyle ellerinde sopalar bulunan büyükler çember içinde beklediler. Kamçı darbeleriyle vücutları yara içinde kalanlar kendilerini izleyenlerin tezahüratlarıyla akşama kadar gösteriyi sürdürdü. Gençler arenada birbiriyle kıyasıya güç çekişmesinde bulunurken, aileler ise ağaçların altında piknik yaparak gençleri izledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!