Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Diyarbakır'da gerginlik!

Cezaevlerinde başlatılan açlık grevini protesto etmek için Diyarbakır'da yapılan izinsiz yürüyüşte olaylar çıktı

Diyarbakır'da gerginlik!

Cezaevlerinde başlatılan açlık grevini protesto etmek için Diyarbakır'da yapılan izinsiz yürüyüşe BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak ile BDP'li milletvekilleri katılırken, "dağılın" uyarısına uyulmaması üzerien polis biber gazıyla müdahale etti. Aysel Tuğluk'un da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gazdan etkilendi.

43 cezaevinde aralarında BDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın da bulunduğu PKK ve KCK davasında tutuklu 450 mahkumun 12 Eylül'de başlattığı açlık grevine dikkat çekmek için Diyarbakır'da izinsiz yürüyüş yapıldı. BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, milletvekilleri Aysel Tuğluk, Emine Ayna, Nursel Aydoğan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de katıldığı izinsiz yürüyüşte kalabalık bir grup polis ile karşı karşıya geldi. E Tipi Cezaevinin önünde adeta etten duvar ören polis, kalabalığın cezaevine gitmesine izin vermedi. Polisin "dağılın" uyarısına göstericilerin yasadışı sloganlar ile karşılık vermesi üzerine polis biber gazı kullandı. DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk ve çok sayıda eylemci gazdan etkilendi.

TUĞLUK: "TÜRK VE KÜRT GENÇLERİ ÖLMESİN"
Gazdan etkilenip fenalık geçiren Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAD-DER) Diyarbakır Şube Başkanı Sırrı Doğan, resmi polis aracıyla hastaneye kaldırıldı. Kalabalık daha sonra E Tipi Cezaevi önünde bir süre oturma eylem yaptıktan sonra yolu trafiğe kapattı. Polis helikopterleri ise havadan tur atarak kalabalıktan dağılan bazı kişilerin izini ara sokaklarda takip etti. BDP'li milletvekilleri emniyetin uygun gördüğü Dicle Yasevi önünde basın açıklaması yaptı. Cezaevinde açlık grevi yapan mahkumların taleplerini kendi talepleri olarak kabul ettiklerini söyleyen DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, "Türk ve Kürt gençlerin ölümüne artık yüreğimiz dayanmıyor" dedi. Açlık grevine dikkat çekmek için 3 Kasım'da Diyarbakır'da miting yapacaklarını söyleyen BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak ise, "Biz cezaevlerinden tabut çıkmasına izin vermeyeceğiz. Tankların, panzerlerin önüne yatacağız. Bu direniş bizim direnişimizdir. Kim ki ölümleri durdurmak ve çözümün yolunu açmak için yaptığımız bu direnişi engellemek isterse karşısında bizi bulacak" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!