Diyarbakır'da 1 milyar 250 milyon liralık yatırım

İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince yaşama geçirilen 1 milyar 250 milyon liralık yatırım törenle hizmete açıldı.

Diyarbakır'da 1 milyar 250 milyon liralık yatırım

Merkez Kayapınar ilçesindeki Kent Meydanı'nda düzenlenen törende bir  konuşma yapan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye  Başkanı Cumali Atilla'nın aldığı görevi en güzel şekilde yapmaya gayret ettiğini  belirterek, canını, varlığını tehdit eden bütün ihanete karşı bu kente  adanmışlığını herkesin gördüğünü belirtti.

Güzeloğlu, kentin hizmetin en güzeline layık olduğunu, Atilla'nın 17  ilçedeki herkese, her bir köşeye hiçbir ayrım gözetmeksizin en yüksek düzeyde  hizmet ettiğine işaret ederek, şunları belirtti:

"Şüphesiz ortaya konulan büyük hizmet Diyarbakır'ın hak ettiği geciken  hizmetlerdir. Şimdi önümüzde 5 yıl var. Diyarbakır iradesini ortaya koyacak, bu  hizmet kervanı devam mı edecek yoksa ihanet odaklarının zihniyeti ile kesintiye  mi uğrayacak? Size hizmet etmeyi şeref kabul ediyor, onur biliyoruz. Bu uğurda  her an ve her dakika size hizmetkar olmaya talibiz."

"Belediyeciliğin en güzel örneklerini ortaya koymak boynumuzun  borcu"

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti'nin Belediye Başkan  Adayı Cumali Atilla, göreve geldikleri ilk günlerde, "Her şey çok güzel olacak"  ve "Her ne yapacaksak, adam gibi yapacağız." dediklerini anımsattı.

Belediyenin hizmetlerinden herkesin istifade edeceğini, huzur ve güven  içinde yarınlara umutla bakılacağını dile getiren Atilla, şu değerlendirmede  bulundu:

"Diyarbekir medeniyetler şehridir. Onlarca medeniyet geldi, geçti. O  medeniyetlerin hizmetlerini, eserlerini görüyorsunuz. Şehirler medeniyetlerin  simgeleridir. Eski medeniyetler ihya ettiler, inşa ettiler, eserler bıraktılar.  Bugün, bu miras bizlerin omuzunda. İnşa etmek, imar etmek, belediyeciliğin en  güzel örneklerini ortaya koymak bizim boynumuzun borcudur. Dün de böyleydi, bugün  de böyle."

Diyarbakır'a ve insanlarına hizmet etmenin onurlu bir görev olduğunu  aktaran Atilla, alnı ak, başı dik şekilde yaptıkları hizmetlerin toplu açılışını  gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

"Milletin parasını yine millete harcadık. Bu hizmetleri yaparken de  belediyemizi bir kuruş borçlandırmadık. Bu hizmetleri neredeyse 20 yıllık bir  hasretle iki yıla sığdırdık. Hizmet aşkımızın büyüklüğünü, bu eserler ifade  edebildiyse, ne mutlu bize" diyen Atilla, insanı merkeze alan, yaşanabilir bir  şehir için yorulmadan, yılmadan çok çalıştıklarını ifade etti.

"Her zaman hizmeti önceledik"

Diyarbakır'ın hizmetlerin en iyisine layık olduğunu vurgulayan Atilla,  şunları kaydetti:

"Biz her zaman hizmeti önceledik. Size hizmet etmeyi ibadet kabul  ettik. Birikmiş sorunları ortadan kaldırmak suretiyle yenilikçi ve geleceğe dönük  projeleri hayata geçirdik. Bu projeler, bu eserlerin hepsi sizlerin mutlu,  huzurlu ve güven içinde bir yaşam sürmeniz için. Bütün bu hizmetlerin  Diyarbakır'a değer kattığını görmek bize büyük mutluluk veriyor. Bir an için bir  yabancı gözüyle baktığınızda, bugün şehrimizde eskisinden çok daha güvenli, çok  daha konforlu ve kaliteli bir yaşamın olduğunu göreceksiniz. Biz hizmete inandık,  'isteyince' nelerin yapılabileceğini ispatladık. Bu gururla bugün  huzurunuzdayız."

Yaptıkları parklarda genç, yaşlı, kadın ve erkek herkesin huzur ve  güven içinde gece, gündüz güzel vakit geçirdiğini aktaran Atilla, yeni ve  dekoratif aydınlatmalarla, ışıl ışıl geniş caddeleri ile bulvarlarıyla  Diyarbakır'ın artık gece de ayrı bir güzelliğe büründüğünü belirtti.

Atilla, bilgi evi ve millet kıraathanesinde çocuklara ve gençlere  çalışma ortamı sağladıklarını, engelliler için Aktif Yaşam Merkezini hizmete  sunduklarını, ilçelerde terminaller inşa ettiklerini, meydan, bulvar, cadde  düzenlemeleriyle fen işlerinde önemli hizmetlerde bulunduklarını söyledi.

Yerelde kalkınma projelerini gerçekleştirmek amacıyla gölet ve sulama  tesisleri, organik tarım kooperatifi, gübre, fidan yardımı, arıcılık ve ipek  böcekçiliği gibi önemli faaliyetleri desteklediklerini dile getiren Atilla,  trafik bilincini kazandırma ve eğitimini vermek amacıyla Trafik Eğitim Parkı'nı,  bir gelecek projesi olarak çocukların hizmetine sunduklarını kaydetti.

"133 otobüsü filomuza kattık"

Ulaşımda yaptıkları yatırımlara da değinen Atilla, "Tam 133 otobüsü  filomuza kattık. Bu otobüslerimizle artık ve ilk kez 433 kırsal mahallemize  ulaşım hizmeti sunuyoruz. Diyar Kart ile bu yeni konforlu otobüslere binerken,  internetten yararlanabiliyorsunuz. En güzeli, klimalı duraklarda otobüsleri  beklerken hak ettiğiniz konforu yaşayabiliyorsunuz." değerlendirmesinde bulundu.

Kadınlar için yaşam ve spor merkezleri kurduklarını dile getiren  Atilla, yatırımlarla kentin su ve kanalizasyon konusundaki sorunlarını geride  bıraktıklarını, yarınlara daha güvenle baktıklarını ifade etti.

Atilla, 1 milyar 250 milyon lira kaynakla gerçekleştirdikleri  yatırımlara ilişkin şunları dile getirdi:

"26 bulvar, 90 caddeye 1 milyon 250 bin ton sıcak asfalt serimi,  kırsal mahallelerde 2 bin kilometre asfalt sathi kaplama, yine bir ilk olarak  kırsal mahallelerde 170 kilometre sıcak asfalt, 500 bin metrekare kaldırım  çalışması yapıldı. 7 bin aydınlatma ve dekoratif direkle şehrimizin aydınlatma  oranını yüzde 20 arttırdık. Bisiklet yollarını 40 kilometreye çıkardık. Aktif  yeşil alanı 800 dekardan bin 600 dekara çıkardık. 50 spor tesisi yapım işini  gerçekleştirdik. "

"HDPli belediye başkanları Kandil'i dinliyorlardı"

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker de belediye hizmetleri  için eskiden Ankara'dan gelen paraların hizmet için harcanmadığını, bugün ise  bunun gerçekleştirildiğini belirtti.

Son iki yılda kente yapılan hizmetlerin HDP'li belediyelerin 18 yılda  sunduklarının 10 katı olduğunu dile getiren Eker, "Her belediye başkanı halkı  dinlemeli, halka kulak vermeli. HDPli belediye başkanları Kandil'i dinliyorlardı,  paraları da onlar için harcıyorlardı, dağın dediğine bakıyorlardı, Diyarbakır'ın  ne dediğine bakmıyorlardı." dedi.

Şehrin ve bölgenin halen istihdam açığı, iş isteği varsa bunun tek  sebebinin terör algısı olduğuna işaret eden Eker, olumsuz algı nedeniyle  yatırımcının yatırım yapmaktan korktuğunu aktardı.

Eker, PKK'nın bölgeye yatırım yapılmasını engellediğini kaydederek,  "Herkesin iş bulacağı yatırım olursa, evine aş götürebilirse, huzuru, aşı olan  insanı eline silah verip, dağa gönderemezsin. İşte bunun için PKK terör örgütü  Diyarbakır'da yapılan yatırımları engellemeye çalışıyor. Yatırım yapmak  isteyenleri tehdit ediyor." diye konuştu.

Daha önceki belediye başkanlarının Kandil'den gelen talimat nedeniyle  kente gelen cumhurbaşkanını karşılama cesareti de göstermediğini dile getiren  Eker, şöyle dedi:

"Ben bunu biliyorum, bunu gördüm. Öyle bir anlayışa sahip birilerinin  bu şehri yönetmesini de doğru bulmuyorum. Bu ne demokratiktir ne insan haklarına  uygundur ne de bu halkın yararınadır. Kent şimdi huzurlu. Diyarbakır şimdi huzur  şehri çünkü terör örgütü ile daha etkin mücadele yapılıyor. 2,5 yıl önce FETÖ  terör örgütü deşifre oldu, etkin mücadele yapıldı, devlet organları içine sinmiş  olanlar temizlendi ve PKK ile de daha etkin mücadele edilmeye başlandı. Bütün  bunlara karşı söyleyeceğimiz bir söz olmalı. O sözü söylemenin tarihi 31  Mart'tır. Bu fırsatı kaçırmayalım. Diyarbakır 5 yıl daha kaybetmesin, yazıktır,  günahtır."

Konuşmaların ardından yatırımların açılışı yapıldı.

Törene, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, Jandarma Bölge  Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, Başsavcı Kamil Erkut Güre, kurumlar ve sivil  toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Tören sonunda 50 doğal gazlı otobüs de hizmete başladı.

Otobüslerden birine binen Atilla, şehirde tur attı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!