Diyanet'ten devrim gibi Alevi önerileri

Demokratikleşme paketi çerçevesinde gündeme gelecek Alevi açılımı ile ilgili detaylar ortaya çıktı.

Diyanet'ten devrim gibi Alevi önerileri

levi diyaneti kurulsun, Cemevlerine ibadethane sayılsın, dedeler kamu görevlisi olsun.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in Başbakan Tayyip Erdoğan'a 'Alevi Açılımı'yla ilgili sunduğu raporda yer aldı. Alevi açılımına ilişkin bu çarpıcı haber Takvim gazetesinin manşetinde yer aldı. Habere göre Erdoğan'ın rapora olumlu baktığı belirtiliyor. İşte o taleplerden bazıları:

YENİ YAPI: Din İşleri Yüksek Kurulu kurulsun. Bu yapı Bakanlık olarak kurgulansın ya da Başbakan Yardımcılığı'na bağlı olsun. Diyanet bu yapı altında bulunsun. Diyanet gibi aleviler de benzer bir yapılanma ile bu Kurul'a bağlansın. Tüm cemevleri ve dedeler bu yapıya bağlı olsun. Dedeler, imam, müezzin ve müftü gibi kamu görevlisi olsun.

EŞDEĞER KAYNAK: Alevilerin sorunları elektrik, su yada cem evleri ile dedelere kamu yardımının çok ötesinde. Bu yüzden sorunların tespiti ve çözümünü yeni kurulacak yapı sağlasın.

CEMEVLERİNE STATÜ: İbadethane tanımını ne devlet ne de Diyanet yapabilir. Hangi inançtan olursa olsun, kişiler ibadetlerini nerede yapıyorsa oraya ibadethane denilebilir. Bu çok doğal. Aleviler cemevlerini ibadethane olarak tanımlıyorsa, karşı çıkmanın gereği yok.

SÖZ SAHİBİ OLSUN : Din İşleri Yüksek Kurulu sadece aleviler veya Diyanet değil, toplumdaki tüm diğer azınlık inançların ihtiyaç ve sorunlarının çözümü için de çalışsın. İnanç ve ibadet özgürlüğü önündeki tüm sorunların kaldırılması noktasında aktif bir yapıda olsun.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!