Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Diyanet İşleri Başkanı Urumçi'de

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve beraberindeki heyet, Çin'deki temasları çerçevesinde Sincan İslam Akademisi'ni ziyaret etti.

Diyanet İşleri Başkanı Urumçi'de

İki yüz öğrencinin eğitim gördüğü akademiyi gezen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, yetkililerden bilgi aldı.

Sincan İslam Akademisi'nin önemine vurgu yapan Başkan Görmez, "İslam cehaleti kabul etmez. Bu yüzden İslam'dan önceki dönemlere 'cahiliye dönemi' denir. Din, insan için su ve hava kadar tabidir. Ancak iyi öğrenilmediği, yanlış anlaşıldığı, yanlış yorumlandığı ve yanlış tatbik edildiği zaman tabi olmaktan çıkar. Doğru anlaşılması, doğru yorumlanması ve doğru tatbik edilmesi de sağlıklı bir din eğitiminden geçer" dedi.

Sınıfları gezerek öğrencilerle sohbet eden Başkan Görmez, "İlmin ışığının olmadığı yerler karanlık olur. Karanlığın Arapça'daki karşılığı 'Zulmet'tir. Zulmetin olduğu yerde zulüm olur, zalim olur, mazlum olur" ifadelerini kullandı.

Görmez ayrıca, Sincan İslam Akademisi'nin bütün Sincan bölgesine ve Çin'e ışık verecek bir ilim yuvası olduğunu sözlerine ekledi.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Urumçi'deki temaslarını tamamladıktan sonra bu gece Pekin'e gelecek.

Görmez, Pekin'de Başbakan Yardımcısı Liu Yünşan ile görüştükten sonra Çin İslam Cemiyeti'ni ziyaret edecek.

İslam Cemiyeti ziyaretinde, geçen yıl Çin İslam Cemiyeti ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde ilk kez Çin sınırları içerisinde Kur'an-ı Kerim basılması, din eğitimi kitaplarının neşredilmesi ve din hizmetleri konusunda çalışmalar hayata geçirilecek.

Görmez, Pekin'in ardından ziyaretinin en önemli ayağı olduğu ifade edilen Ningşia Hui (Çinli Müslümanlar) Özerk Bölgesi'ne gidecek ve Çin-Arap EXPO'suna katılacak. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!