Diyanet Akademisi kanun taslağı hazır

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, ''Diyanet Akademisi kanun taslağı hazır hale geldi'' dedi.

Diyanet Akademisi kanun taslağı hazır

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Antalya'nın Manavgat İlçesi'ndeki bir otelde düzenlenen ''Dini Yüksek İhtisas, Eğitim Merkezleri İdareci ve Görevleri Semineri''ne katıldı.

Görmez, seminerin açılışında yaptığı konuşmada, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı eğitim merkezlerinin Diyanet Akademisi'ne dönüştürülmesi için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Görmez, ''Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün bünyesinde 3 yıllık hizmet içi kurs veren merkez, kendi içinde akademik özelliğe sahip bir kurumsal statüye kavuşması gerekiyor. Diyanet Akademisi kanun taslağı hazır hale geldi. 3 yıllık hizmet içi kurs olmaz. Bunun adı kurs. Mevcut statü ile icra ettiği fonksiyon arasında paralellik yok. Dolayısıyla bir yapısal değişiklik gerekiyor'' dedi.

Geçtiğimiz hafta başbakan yardımcısı ile madde madde müzakere ettikleri Diyanet Akademisi'nin kanun taslağını hazır hale getirdiklerini dile getiren Görmez, taslağa göre Ankara merkezde bir akademi oluşturulacağını kaydetti. Akademiye bağlı genel kurul ve akademik kurul bulunacağını ifade eden Görmez, ''Akademik kurulda görev yapan arkadaşlarımızın her birisinin statüsü üniversitede hocalık yapan bir arkadaşın statüsü kadar olacak. Buna bağlı İstanbul, Konya, Kayseri, Erzurum gibi illerimiz de ihtisas merkezimiz olacak'' diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın her geçen gün büyümesi dolayısıyla eğitim hizmetlerinin arttığına dikkati çeken Görmez, ''Ben başkan yardımcısı olarak göreve başladığımda diyanet çalışanları olarak 63 bin kişiydik, şu anda ise 128 bin kişi olduk. Bu sene sonunda 150 binlere ulaşabiliriz'' dedi.

19 eğitim merkezinden 132 eğitim görevlisi ve idarecinin katıldığı seminer, 8 Şubat'ta sona erecek.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!