Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Diyala iç savaşın eşiğinde

Diyala'da son günlerde artan olaylardan hükümet El Kaide ve Baas Partisi'nin sorumlu olduğunu savunurken bazı siyasiler İran'dan askerlerin geldiğini iddia ediyor

Diyala iç savaşın eşiğinde

Irak'ın kuzeyinde bulunan Diyala bölgesinde güvenlik endişeleri artarken istikrarsızlığın geniş bir alana yayıldığı, bölgede iç savaş ya da mezhepsel bir çatışmanın çıkabileceği belirtiliyor.

Pek çok etnik grup ve dinden insana ev sahipliği yapan Diyala bölgesinde uzun süredir devam kitlesel anlaşmazlıkların patlama noktasına geldiği ifade ediliyor. Bu ayın başından itibaren bazı silahlı grupların halkı kışkırtmak amacıyla stratejik noktalara saldırması da bardağı taşıran son damla olarak yorumlanıyor.

Hükümet kaynakları meydana gelen olaylarla ilgili El-Kaide ve eski Baas Partisi'nin sorumlu olduğunu savunurken bazı siyasiler Diyala'ya komşu olan İran'dan askerlerin geldiğini iddia ediyor.

Siyasiler, Irak hükümetinin dışarıdan gelen milisleri görmezlikten gelmeye devam etmesi halinde büyük bir mezhepsel savaşın çıkacağına ve mevcut istikrarın kaos ortamına dönüşeceğine dair uyarılarda bulunuyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!