Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Diyabet nedir? (ÖZEL HABER)

Çağın vebası olarak adlandırılan diyabet, pek çok hastanın hayatını olumsuz etkiliyor. Özel Anadolu Hastanesi diyetisyenlerinden Zeynep Yiğit, "Diyabette beslenme programı edinecekseniz, bu beslenme programı tamamen sizin kişisel bilgilerinize göre olmalı ama genel olarak diyabet hastaları, beyaz un, beyaz şeker, meşrubatlar yani gazlı içecekler, alkol, hazır meyve suları, işlenmiş etler ve katı yağlar gibi besinlerden uzak durmalı. Genel olarak öğün atlamamalı, sık sık beslenmeli çünkü 4 ya da 5 saatlik açlıklar diyabet hastalarına iyi gelmeyecektir" dedi.

Diyabet nedir? (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Diyabet denilince akla ilk gelen şey şeker hastalığı oluyor.

Aslında diyabet, kandaki şeker düzeyini dengeleyen insülin hormonunun eksikliği ya da yeterince salgılanmasına rağmen, vücutta kullanılamaması sonucu oluşan kronik metabolizma bozukluğudur.

"TİP1 DİYABET ÇOCUKLUK ZAMANLARINDA ORTAYA ÇIKABİLEN BİR DURUM"

Diyetisyen Zeynep Yiğit, "Diyabet artık çok yaygın bir hastalık. Diyabet, insülin hormonunun eksikliğinde veya var olan hormonun yeterli çalışmaması durumunda oluşan bir rahatsızlık. İnsülin pankreasta üretilen bir hormon aslında. Kendisi kan şekerinin hücre içine girerek enerji üretilmesini sağlıyor. Fakat insülinin var olmadığı durumlarda da şeker hastalığı ortaya çıkıyor. Bu hastalığın iki tipi var. Birincisi Tip1 diyabet. Tip1 diyabet, çocukluk zamanlarında ortaya çıkabilen bir durum. Çünkü otoimmün bir rahatsızlık. Yani vücut kendi kendine saldırarak vücutta insülin üretilmesini engelliyor, kan şekeri yüksek kalıyor. Bu noktada da tedavi amaçlı dışarıdan insülin alınması gerekiyor. Bu tedavi sadece insülin ile değil, beslenmemize de dikkat etmemiz gerekiyor. Tip2 diyabet ise aslında diyabet olarak bildiğimiz bütün hastalıkların yüzde 90-95'ini oluşturuyor. Çünkü daha çevresel faktörlere ve yaşam tarzınıza dayalı oluşuyor. Var olan insülin yeteri kadar kullanılamadığı için dahiliye doktorlarımızla birlikte bir beslenme programı ayarlıyoruz. Ağızdan alınan kan şekerini düşürücü ilaç takviyesi veriyoruz" şeklinde konuştu.

"TİP2 DİYABETSENİZ TEDAVİ BESLENMESİNE DİKKAT EDİLMEDİĞİNDE İNSÜLİNE BAĞIMLI HALE GELEBİLİRSİNİZ" 

Zeynep Yiğit, "Diyabet hastalığının belirtileri arasında genelde sık sık idrara çıkma, sık su içme isteği, dikkat dağınıklığı ve görmede bulanıklık gibi belirtileri var. Fakat bu belirtiler sizde yoksa bu durum sizin diyabet olmadığınız anlamına gelmiyor. Diyabette beslenme programı edinecekseniz, bu beslenme programı tamamen sizin kişisel bilgilerinize göre olmalı ama genel olarak diyabet hastaları, beyaz un, beyaz şeker, meşrubatlar yani gazlı içecekler, alkol, hazır meyve suları, işlenmiş etler ve katı yağlar gibi besinlerden uzak durmalı. Genel olarak öğün atlamamalı, sık sık beslenmeli çünkü 4 ya da 5 saatlik açlıklar diyabet hastalarına iyi gelmeyecektir. 2,5 litre su ihtiyacını karşılamalı. Fiziksel aktivite olarak Dünya Sağlık Örgütü'nün önerdiği 150 dakikalık haftalık sporunu yapmalı. Tip2 diyabetseniz tedavi beslenmesine dikkat edilmediğinde insüline bağımlı hale gelebilirsiniz. İnsülin yapıldıktan yarım saat sonra yemeğinizi yemelisiniz. Daha erken yemek kan şekerinizin hızlı yükselmesine daha geç yemekte kan şekerinizin fazla düşmesine sebebiyet verebilir. Bunların dışında genel olarak beslenmenizde kuru baklagiller, tam tahıllar, meyve ve sebzeler, ılımlı miktarda da hayvansal gıdalar tüketmenizi tavsiye ediyorum. Tahıl tüketeceğiniz zaman mümkünse, beyaz ekmek yerine tam buğday, pirinç yerine de bulgur tercih etmenizi tavsiye ediyorum" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!