Diskoda ölüme özür!

Disiplin koğuşunda dayak sonucu ölen er Uğur Kantar'ın babası Genelkurmay Karargahı'nda ağırlandı. Baba Kantar: "Özür dilediler"

Diskoda ölüme özür!

KKTC'de askerliğini yaptığı sırada "disko" olarak adlandırılan askeri disiplin koğuşunda yediği dayak sonucu yaşamını yitiren er Uğur Kantar'ın babası Aydın Kantar'ın Genelkurmay Karargahı'nda ağırlandığı ortaya çıktı.

Sivil mahkeme talebi

Aydın Kantar, Karargah'ta görüştüğü generallere, "Oğlumun hayatını kaybetmesine neden olan askerler, askeri mahkemede yargılanıyor. Askeri mahkemede, askere işkence suçu yok. Sivil mahkemede yargılanmalarını talep ediyorum, bana yardım edin" diye istekte bulundu.

Baba Kantar, Karargah'ta görüştüğü generallerin kendisine yakın ilgi gösterdiklerini belirterek, "Acımı paylaştılar. Oğlumun ölümü nedeniyle benden özür dilediler" dedi.

Genelkurmay'a yaptığı ziyaretle ilgili VATAN'a bilgi veren Aydın Kantar, "Mektup yazarak generallerle görüşmek istedim. Yaklaşık bir ay önce Karargah'ta kabul edildim" diye konuştu.

TBMM'de 31 Ocak'ta kabul edilen TSK Disiplin Kanunu'yla disko cezalarının kaldırıldığını hatırlatan Kantar, şunları söyledi: "Diskonun tarih olmasında oğlumun yaşadığı olay etkili oldu. Bu yasanın kabul edildiğini duyduğumda, benim oğlum gibi artık başka askerlerimizin diskoda zarar görmeyecek olmasından dolayı çok mutlu oldum. Biz mücadelemizi aynı zamanda onlar için de verdik."

Askeri mahkemedeki davada gardiyan erler Ayhan Arslan ve Fırat Keser tutuklu, Recep Tekin ise tutuksuz yargılanıyor.

'AİHM'ye gitmeyeceğiz'

AYDIN Kantar, oğlu Uğur'la ilgili verdikleri mücadelenin farklı yorumlara neden olduğunu da söyleyerek, şöyle devam etti: "Bizim belirli çıkarlar için bu mücadelemizi sürdürdüğümüzü bile iddia edenler var. Biz sadece oğlumuzun hayatına neden olanların cezalarını almalarını istiyoruz. AİHM'ye bu konuyu taşıyıp, bir maddi beklenti içerisinde olmayacağız" dedi.

VATAN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!