Dışişleri: Yunanistan, milletimizin vicdanını derinden yaraladı

Türk Dışişleri, Yunanistan'da Danıştay Mahkemesi'nin 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrası bu ülkeye kaçan darbeci askerlere iltica hakkı vermesine tepki gösterdi. Türk milletinin vicdanının yaralandığını söyleyen bakanlık, Yunanistan'ı şiddetle kınadı.

Dışişleri: Yunanistan, milletimizin vicdanını derinden yaraladı

Türk Dışişleri'nden konuya dair yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Yunanistan Danıştayı uluslararası hukuk kurallarını hiçe sayarak darbeci Süleyman Özkaynakçı'ya iltica hakkı tanımıştır.

Böylece Yunanistan'ın darbecileri koruyan ve onları kollayan bir ülke olduğu, uluslararası toplum nezdinde tescil edilmiştir. Türk milletinin vicdanını derinden yaralayan bu kararı şiddetle kınıyoruz.

Önümüzdeki dönemde Yunan adaletinin bu taraflı kararına benzer hataları tekrar etmemesini umuyoruz."

DİĞER ASKERLERE DE EMSAL OLACAK

Danıştay Genel Kurulu'nda, Yunanistan hükümetinin, İltica Dairesi tarafından darbeci askerlerden Süleyman Özkaynakçı'ya verilen sığınma hakkının iptaline yönelik itirazı değerlendirilmişti.  Danıştay hakimlerinin, hükümetin karara yönelik itirazını reddederek, darbecilere iltica hakkı verilmesine onay verdiği belirtilmişti. Özkaynakçı için verilen kararın emsal teşkil etmesi sebebiyle, diğer darbeci askerler için de iltica hakkı verilmesi onaylanmış oldu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!