Dışişleri'nden Patriot açıklaması geldi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD ile Türkiye arasında Menbiç konusundaki görüşmeler için Dışişleri Müsteşarı'nın önümüzdeki hafta ABD'ye gidebileceğini söyledi. Aksoy, Patriot füze savunma sistemleriyle ilgili ABD ile görüşmelerin devam ettiğini aktardı.

Dışişleri'nden Patriot açıklaması geldi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, AB'nin Kıbrıs konusundaki tarafsızlığını tamamen yitirdiğini söyledi. Patriot füze savunma sistemi konusunda ABD ile görüşmelerin devam ettiğini söyleyen Aksoy, "Dışişleri Müsteşarı önümüzdeki hafta Washington'a gidebilir" dedi. 

AKSOY: RUSYA'DAN S-400 SİSTEMİ TEDARİK EDİLMESİ KARARLAŞTIRILDI

ABD Dışişleri Bakanlığında askeri ve diplomasi ilişkiler departmanından sorumlu Büyükelçi Tina Kaidanow'un bu ay sonunda Türkiye'yi ziyaret edeceği ve Türkiye'nin Rusya'dan almayı kararlaştırdığı S-400 hava savunma sistemlerine alternatif olarak Patriot tipi hava savunma sistemleri alması teklifi sunacağı haberiyle ilgili ise, "Bu konuda henüz bize bir bilgi ulaşmadı, o haberin ne derece doğru olduğunu bilemiyorum. Ancak bizim hava savunması ihtiyaçlarımızı gidermeye yönelik çalışmamızın 10 senelik bir geçmişi var. Bu süreçte ABD dahil olmak üzere öncelikle müttefiklerimizle temas kurduk ancak maalesef olumlu sonuç alamadık. Rusya ise bize acil ihtiyacımızı karşılamak üzere çok cazip bir teklif sundu ve neticede Rusya'dan S-400 sistemi tedarik edilmesi kararlaştırıldı. Önemli bir husus, bu sistem kendi başına işletilecek ve NATO yetenekleriyle entegre edilmeyecek. NATO ile birlikte bir sistem geliştirme hedefimiz ise devam ediyor. EUROSAM konsorsiyumu aracılığıyla Fransa ve İtalya ile yürüttüğümüz işbirliği bu amaca yönelik. Ayrıca Patriot sistemiyle ilgili olarak ABD ile temaslarımızın devam ettiğini söylemeliyim" açıklamasında bulundu. 

Aksoy, "Bu süreçte ABD dahil olmak üzere öncelikle müttefiklerimizle temas kurduk ancak maalesef olumlu sonuç alamadık. Rusya ise bize acil ihtiyacımızı karşılamak üzere çok cazip bir teklif sundu ve neticede Rusya'dan S-400 sistemi tedarik edilmesi kararlaştırıldı. Önemli bir husus, bu sistem kendi başına işletilecek ve NATO yetenekleriyle entegre edilmeyecek. NATO ile birlikte bir sistem geliştirme hedefimiz ise devam ediyor" dedi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!