Dışişleri'nden Moğolistan açıklaması: İddialar gerçek dışı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Moğolistan'da cuma günü yaşanan gelişmelerin bir kaçırma operasyonu olarak takdim edilmesinden büyük rahatsızlık duyduklarını belirterek, "Bu iddialar tümüyle gerçek dışıdır ve tarafımızdan reddedilmektedir. Ankara'daki Moğolistan Büyükelçisi de Bakanlığımıza çağrılarak, yukarıdaki hususlar ifade edilmiş ve yaşanan hadisenin Moğol makamları tarafından ele alınış tarzı kuvvetle protesto edilmiştir." dedi.

Dışişleri'nden Moğolistan açıklaması: İddialar gerçek dışı

Aksoy, Moğolistan'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yapılanması  hakkında çıkan haberlerle ilgili soruya cevabında, FETÖ'nün Moğolistan'da geniş  bir mevcudiyeti bulunan ve ülkenin ulusal güvenliğine de tehdit oluşturan bir  terör yapısı olduğunu belirtti.

Bu konudaki ciddi endişe ve beklentilerin Moğolistan makamlarıyla  sürekli olarak paylaşıldığını vurgulayan Aksoy, FETÖ üyelerinin adalet  önünde  hesap vermesinin haklı beklentileri olduğunu ancak Moğolistan'daki FETÖ'ye karşı  atılacak adımların belirlenmesinin Moğolistan hükümetinin yetkisinde olduğunun  altını çizdi.

Türkiye'nin diğer ülkelerin alacakları iç güvenlik tedbirlerine  karışan bir ülke olmadığına dikkati çeken Aksoy, şunları kaydetti:

"Moğolistan'da cuma günü yaşanan gelişmelerin bir kaçırma operasyonu  olarak takdim edilmesinden büyük rahatsızlık duymaktayız. Bu iddialar tümüyle  gerçek dışıdır ve tarafımızdan reddedilmektedir. Ankara'daki Moğolistan Büyükelçisi de Bakanlığımıza çağrılarak,  yukarıdaki hususlar ifade edilmiş ve yaşanan hadisenin Moğol makamları tarafından  ele alınış tarzı kuvvetle protesto edilmiştir.

FETÖ'nün Moğolistan'da yürüttüğü karalama kampanyası, bu örgütün  yalanlar uydurma, kamuoyunu manipüle etme ve etkileme kapasitesini göstermesi  bakımından Moğol dostlarımız için bir uyarı alarmı olarak görülmelidir. Moğolistan makamlarının bu terör yapısına ve Moğolistan'daki  uzantılarına yönelik gerekli adımları atmasını bekliyoruz."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!