Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Dışişleri'nden 'CHP' açıklaması

Dışişleri Bakanlığı'ndan 'CHP'nin Suriye Ziyaretleri' açıklaması.

Dışişleri'nden 'CHP' açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, CHP'li heyetin Suriye'ye yaptığı ziyaretler hakkında açıklama yaptı. Bakanlık, Cumhuriyet Halk Partisi'nden Suriye'ye yapılan heyet ziyaretlerinden biri hariç hiçbiri hakkında önceden bakanlığa bilgi verilmediğini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

"Ana Muhalefet Partisi CHP'den Suriye'ye yapılmış heyet ziyaretleri hakkında biri hariç hiçbiri için Bakanlığımıza ziyaretler öncesinde bilgi verilmemiştir.

4-6 Eylül 2011 tarihli ilk ziyaret hariç, diğer ziyaretler basından öğrenilebilmiştir.

Bir CHP heyetinin halihazırda basında tartışma konusu olan Suriye'deki fotoğrafının çekildiği 6-8 Mart 2013 tarihli ziyaret öncesinde de Bakanlığımıza herhangi bir bilgi iletilmemiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi'nden Eylül 2011'den bu yana Suriye'ye yapılmış ziyaretlere ilişkin olarak Bakanlığımız kayıtlarında bulunan bilgiler aşağıda sunulmuştur.

1. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Faruk Loğoğlu'nun başkanlığını yaptığı ve Hatay milletvekilleri Mehmet Ali Edipoğlu ve Refik Eryılmaz, Mersin milletvekili Aytuğ Atıcı ile Gaziantep milletvekili Ali Serindağ'dan oluşan bir heyet 4-6 Eylül 2011 tarihlerinde Suriye'ye gitmiştir. Ziyaret öncesinde CHP tarafından, heyetin seyahatine ilişkin detaylar ve programın yanısıra, Suriye'nin Ankara Büyükelçiliğine konuya ilişkin olarak gönderilen yazının örneği bilgi için Bakanlığımıza iletilmiş; ziyaretin ardından Bakanlığımıza bir değerlendirme raporu gönderilmiştir.

2. Basında yer alan haberlerde, CHP Kadın Kolları heyetinin 30 Ekim-2 Kasım 2011 tarihlerinde Suriye'ye bir ziyarette bulunduğu bildirilmiş; sözkonusu ziyaret öncesinde ve sonrasında Bakanlığımıza bilgi verilmemiştir.

3. Basından öğrenildiğine göre, CHP milletvekili Refik Eryılmaz 9 kişilik bir heyetle birlikte 15-16 Kasım 2012 tarihlerinde Suriye'ye gitmiş; ziyaret öncesinde ve sonrasında Bakanlığımıza iletilmiş herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

4. CHP Hatay milletvekili Mevlüt Dudu basına verdiği bir demeçte, "Amerikalı bir gazeteci için Suriye'ye bir kez daha seyahat ettikleriniö ifade etmiş; sözkonusu seyahat hakkında da Bakanlığımızda herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

5. Mersin milletvekili Aytuğ Atıcı, İstanbul milletvekili Şafak Pavey ve Hatay milletvekilleri Hasan Akgöl ile Mevlut Dudu'dan oluşan CHP heyeti 6-8 Mart 2013 tarihlerinde Suriye'yi ziyaret etmiştir. Ziyaret öncesinde Bakanlığımıza iletilmiş herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Ziyaretin ardından 15 Mart 2013 tarihli bir yazıyla Bakanlığımıza bir değerlendirme raporu gönderilmiştir.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!