Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Dışişleri'nden 100'den fazla ülkeye "Gezi" talimatı

DIŞİŞLERİ Bakanlığı, "Gezi Parkı" eylemlerinin başta Avrupa ülkeleri ile ABD olmak üzere tüm dünyada nasıl bir Türkiye imajı yarattığını yakın takibe aldı.

Dışişleri'nden 100'den fazla ülkeye ''Gezi'' talimatı

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin tüm dünyada 100'den fazla ülkede bulunan büyükelçiliklerine bir talimat yazısı göndererek, Gezi eylemleriyle ilgili ayrıntılı rapor talep etti.

HER ŞEYİ YAZIN

Davutoğlu, büyükelçilerden Gezi eylemlerinin ülkede hangi televizyon ve gazetelerden nasıl aktarılıp, yorumlandığını; görev yapılan ülkedeki her kesim siyasi çevrelerde eylemlerin nasıl değerlendirildiğini; büyükelçilik personelinin eylemler başladıktan sonra yanlış anlaşılmaların önlenmesi için ne tür çalışmalar yaptıklarını; bundan sonra yapılacak çalışmaların neler olacağını; görev yapılan ülkedeki sivil toplum kuruluşları ile halkın eylemleri nasıl karşıladığını içeren ayrıntılı bir raporun en kısa süre içinde Dışişleri Bakanlığı'na iletilmesini istedi.

ERDOĞAN'A SUNULACAK

Büyükelçiliklerden gelen raporların merkezde toplanmasından sonra Gezi eylemlerinin dünyada nasıl bir Türkiye algısı yarattığına dair ayrı bir rapor hazırlanacak. Bu rapor, Başbakan Tayyip Erdoğan ve kabinenin yurtdışıyla ilgili diğer bakanlıklarına iletilecek. Kabinede bu analiz raporunun görüşülüp sonuçlar çıkarılmasından sonra Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye ilişkin olumsuz algının önlenmesi için neler yapılması gerektiğini anlatan bir yazıyı büyükelçiliklere gönderecek.

BELÇİKA İKAMETGAHI

Dışişleri Bakanlığı, Kızılay ve çevresindeki eylemler sırasında Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan Belçika Büyükelçiliği İkametgahı'nın gerek eylemcilerin attıkları taş ve diğer maddelerden, gerekse de polisin kullandığı biber gazından etkilenmesi nedeniyle Belçika'ya üzüntülerini bildirdi. İkametgahta oluşan maddi zararın Türkiye Devleti tarafından karşılanacağı belirtildi. Belçika Büyükelçiliği, ikametgahın bahçesine biber gazı kapsülü ve diğer maddelerin düşmesine diplomatik yollardan tepki göstermişti.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!