Dışişleri Bakanlığı: Trablus'taki çatışmalardan endişe duyuyoruz

Dışişleri Bakanlığı, Libya'nın başkenti Trablus'ta 27 Ağustos'ta başlayan ve artarak çok sayıda sivilin ölümüne ve yaralanmasına yol açan çatışmalardan endişe duyduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı: Trablus'taki çatışmalardan endişe duyuyoruz

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Libya'nın başkenti Trablus'ta  27 Ağustos günü başlayan ve tırmanarak çok sayıda sivilin ölümüne ve  yaralanmasına yol açan çatışmalardan endişe duyuyoruz." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Libya'da tüm tarafların masum sivillere zarar veren ve  Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde yürütülen siyasi süreci akamete uğratma  riski taşıyan eylemlerden kaçınmasının önem taşıdığı vurgulanarak, "Türkiye,  Trablus'ta çatışmaların durdurulması; huzur ve güvenliğin yeniden tesisi  yönündeki çabalara tam destek vermektedir."değerlendirmesinde bulunuldu.

Libya'nın başkenti Trablus, birkaç gündür Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı tugaylar arasında çatışmalara sahne oluyor.

Söz konusu çatışmanın UMH Savunma Bakanlığına bağlı 7'nci Tugay ile  İçişleri Bakanlığına bağlı Nevası Tugayı tarafından desteklenen Heysem et-Tacuri  liderliğindeki Trablus Devrimcileri Tugayı arasında çıktığı ifade edilmişti.  7'nci Tugay yetkilileri, başkentin güneyinde konuşlu bulundukları noktalara  Trablus Devrimcileri ile Nevası tugayları tarafından saldırı düzenlendiğini ileri  sürmüştü.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!