Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Birlik olalım

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, BM Genel Merkezi'nde düzenlenen Medeniyetler İttifakı 8'inci Küresel Forumu'nda, "Aşırıcılık ve kutuplaşmayla mücadele için birlik olalım. Türkiye, etkili çok taraflılığa inanan bir ülke olarak bu yöndeki ortak çabalara destek vermeye istekli ve hazır." mesajı verdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Birlik olalım

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  Türkiye'nin, aşırıcılık ve kutuplaşmayla mücadelede ortak çabalara destek vermeye  hazır olduğunu söyledi. 

Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezinde düzenlenen  Medeniyetler İttifakı(Mİ) 8'inci Küresel Forumu'na katıldı.

Aile fotoğrafı çekilmesinin ardından başlayan toplantıda Çavuşoğlu  konuşma yaptı.

Forumun bu yıl ilk kez New York'ta düzenlendiğine dikkati çeken  Çavuşoğlu, "Bu oldukça zamanlıca yapılmış ve önemli bir etkinlik. Tüm dünyada  önyargı, dışlanma, kutuplaşma ve nefrete karşı hepimiz sürekli bir azim ve siyasi  irade göstermeliyiz. Bu arayış Medeniyetler İttifakı'nın felsefi temelini  oluşturmaktadır." ifadelerini kullandı.

Medeniyetler İttifakı'nın bu sene 14. yılı olduğunu vurgulayan  Çavuşoğlu, "Tüm bu yıllar boyunca Dostlar Grubumuz genişledi. Ağı ve ulaştığı  alanlar hem daha genişledi hem de çeşitlendi. Eğitim, gençlik, göç ve basın olmak  üzere 4 ayağında yürütülen aktiviteler yoluyla İttifak, her gün gerçek insanlara  ulaşıyor ve sahada fark yaratıyor." değerlendirmesinde bulundu.

"İttifak hiç olmadığı kadar amacına uygun ve gerekli olmaya devam  ediyor"

Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Şu andaki küresel duruma bakınca, İttifak hiç olmadığı kadar amacına  uygun ve gerekli olmaya devam ediyor. Küresel ölçekte diyalog ve anlayışın  desteklenmesi için İttifak daha güçlü, daha görünür, aktif, etkin ve ayrıca  siyasi olarak da amacına uygun olmak zorunda. Bu İttifak'ın sponsorlarından biri  olarak Türkiye özel bir sorumluluk hissetmekte."

Diyalog, ortaklık ve önleyici tedbirlerin uzun süreli barış için  hayati önemde olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, 8. Global Forum'un "Önleyici  Tedbirler için Ortaklık ve Barışın Sürdürülmesine Bağlılık" temasının çok yerinde  olduğunun altını çizdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Bugünün çatışmaları daha karmaşık. Bu  nedenle de önleme ve çözüm çabalaramız da böyle olmalıdır. Kalıcı barış,  kapsamlı, kapsayıcı ve koordineli yaklaşımları gerekli kılar. Farklı aktörler  birbirini tamamlamalıdır. Sivil toplumun yanı sıra bölgesel, alt bölgesel ve  yerel kuruluşlar bu çabaların ayrılmaz bir parçasıdır." diye konuştu.

"Aşırıcılık ve kutuplaşmayla mücadele için birlik olalım"

Çeşitliliğin tüm ülkeler için bir zenginleşme kaynağı ve sosyal  gelişim aracı olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu şunları kaydetti:

 "Bu bağlamda, aralarında siyasi liderler, basın ve internetin de  bulunduğu hoşgörüsüz kamu söylemine karşı ortak bir cephe gerekli. Popülizmle sağ  kanat aşırıcılığın bugüne kadar görülmemiş boyutlara ulaştığı Avrupa gibi  bölgesel ve küresel trendleri esefle karşılıyoruz. Yabancı düşmanlığı, ırkçılık,  Müslüman karşıtı fikirler ve Müslümanlara karşı nefret, göç ve mülteci akınlarına  paralel olarak yükseliyor."

Türkiye'nin sadece bugün değil, tarih boyunca zulüm ve  adaletsizliklerden kaçanlara kucak açan bir ülke olmaktan gurur duyduğunu  kaydeden Çavuşoğlu, "Ülkemizde kendilerine yeni bir ev bulan insanlar,  toplumumuzu zenginleştirdi. Türkiye bugün girişimci ve insani dış politikasıyla  uyumlu olarak dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke. Bu kolay mı?  Hayır, hiç değil ama bu yapılacak doğru şey." yorumunda bulundu.

Medeniyetler İttifakı'na iş birliği ve taahhüt çağrısı da yapan  Çavuşoğlu, sözlerini "Aşırıcılık ve kutuplaşmayla mücadele için birlik olalım.  Türkiye, etkili çok taraflılığa inanan bir ülke olarak bu yöndeki ortak çabalara  destek vermeye istekli ve hazır." ifadeleriyle tamamladı.

KAŞIKÇI CİNAYETİNİ GÖRÜŞTÜ   

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ayrıca BM Genel Sekreteri Guterres'le Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini görüştü.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!