Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Dış ticaret açığında sevindiren gelişme

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı Celal Sönmez, kurdaki düzeltme ve alınan tedbirlerden sonra dış ticaret dengesinde beklenen iyileşmenin şubat ayında belirginleştiğini söyledi.

Dış ticaret açığında sevindiren gelişme

Şubat ayında ihracatın yüzde 17.1 arttığını, buna karşılık ithalat artışının yüzde 1.1'de kaldığını vurgulayan Celal Sönmez, "Bu veriler takvim etkisinden arındırıldığında şubat ayında ithalatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2.9 gerilediği görülüyor. Petrol fiyatlarındaki artışa rağmen yaşanan bu gelişmenin devamı cari açığın hafiflemesi için önemli" dedi.
2011 Şubat ayında yüzde 57.4 olan ihracatın ithalatı karşılama oranının, 2012 Şubat ayında yüzde 66.5'e yükseldiğinin altını çizen Celal Sönmez, dış ticaretin kompozisyonunda sevindirici olan bir başka gelişmenin de, tüketim malı ithalatındaki düşüş olduğunu söyledi. Şubat ayında tüketim malı ithalatının bir önceki yıla göre yüzde 17 gerilediğini vurgulayan Sönmez, "Yatırım malı ve ara malı ithalatında ise hızı yavaşlamış da olsa bir artış trendi devam ediyor" diye konuştu.
Yılın ilk iki ayında dış ticaret verilerinin verdiği en önemli mesajlardan birinin, Avrupa Birliği pazarındaki sıfır büyüme olduğunu ifade eden Celal Sönmez, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Yılın ilk iki ayında geçen yıla göre AB ülkelerine ihracatımızda 32 milyon dolarlık bir gerileme var. Aynı dönemler itibariyle ihracatımızda Avrupa Birliği'nin payı yüzde 48.3'ten yüzde 42.6'ya indi. Dünyanın diğer önemli pazarlarına ihracatımız artarken AB pazarındaki durgunluk hızımızı düşürüyor. Bu durumdan en çok etkilenen kentlerden biri, ihracatının dörtte üçünü AB ülkelerine yapan Bursa. 2012 yılının ilk iki ayında Bursa'nın ihracatı yüzde 2.8 gerilemeyle 1 milyar 892 milyon dolara indi. İthalatımız ise yüzde 10.6 düşüşle 1 milyar 628 milyon dolara çekildi. Üzücü olan, AB pazarındaki daralma sebebiyle ihracatın Bursa'nın büyümesine pozitif katkısının azalması. Bu şartlar altında dış ticarette yeniden fazla veren bir şehir olmamız ise teselli kaynağı."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!