Dış kulak yolu enfeksiyonlarına dikkat

Yaz aylarının son günlerine yaklaştığımız bu dönemde, okul öncesi tatilini havuz ve denizde serinleyerek geçirenler, özellikle kulak enfeksiyonları ile karşı karşıya kalabiliyor. Özellikle şiddetli kulak ağrısıyla kendini gösteren dış kulak yolu iltihabı, bu sorunların başında geliyor

Dış kulak yolu enfeksiyonlarına dikkat

Op.Dr. Ali Osman Aksoy, dış kulak yolu enfeksiyonları ve tedavisi ile hastalıktan korunma yolları hakkında bilgi verdi:

KULAK KİRİ NEDİR?

Dış kulak yolu kendi kendini temizleyebilen bir yapıya sahiptir. Dış kulak yolunun hemen girişindeki ter ve yağ bezleri tarafından salgılanan, halk arasında 'kulak kiri' diye bilinen, 'serumen' ya da 'buşon', en önemli savunma mekanizmasıdır. Bu salgının asidik yapısı, mikropların üremesine, çoğalmasına ve bir hastalık oluşmasına engel olmaktadır. Dış kulak yolu, doğal savunma mekanizması sayesinde enfeksiyonlara karşı dirençlidir. Ancak bu fonksiyon bozulduğunda, kulak içindeki nem ve sıcak, bakteriler ile mantarların çoğalması için elverişli bir ortam oluşturur. 

KULAK TEMİZLEME ÇUBUĞU KULLANMAYIN

Dış kulak yolu fonksiyonunun bozulmasındaki en önemli neden, kulak yolunu temizlemek ya da kaşımak amacıyla kullanılan, her türlü sivri ve sert yabancı cisimdir. Daha çok kulak temizleme çubuğu bu enfeksiyonlara zemin hazırlamaktadır. Kulak içi ile temas eden yabancı cisimler, kulak kanalını döşeyen ciltte küçük çiziklere ve çatlaklara neden olur. Kulak içindeki derinin bütünlüğünün bozulması ve zedelenmesi, mikropların ve mantarların çoğalması için elverişli bir ortam oluşturur. Normalde dış kulak yolunda 'flora' denilen mikroorganizma popülasyonu zaten vardır. Bu sayının normalin üzerinde olması otitis eksterna denilen dış kulak yolu iltihabına yol açar. 

SUDA UZUN SÜRE KALMAK KRONİKLEŞTİRİYOR

Uzun süre havuz ya da denizde yüzmek kulak yolu iltihabının diğer bir nedenidir. Özellikle kulağa kaçan suyu, pamuklu çubukla çıkarmaya çalışmak yağlı tabakaya zarar verir. Suda uzun süre kalanlarda dış kulak yolu iltihabı kronikleşir, cilt kalınlaşır ve kulak yolu daralır. Dış kulak yolu iltihabının en önemli belirtileri ise kaşıntı, ağrı ve bunları takip eden işitme azlığıdır. Genellikle ilk olarak başlayan kaşıntı ve ardından gelen şiddetli ağrı bir süre sonra kaçınılmaz hale gelir. Hastalar çoğu zaman işitme azlığı başladığında bir hekime başvurur. 

2-3 DAMLA SİRKE KAŞINTIYI GEÇİREBİLİR

Enfeksiyonlardan korunmak için kulak yolu her zaman kuru tutulmalıdır. Eğer kulakta kaşıntı varsa 2-3 damla sirke yararlı olacaktır. Sirke bozulan dış kulak yolunun asiditesini, sağlıklı hale getirir. Buna rağmen kaşıntı ve ağrı giderek artıyorsa vakit kaybetmeden KBB uzmanına başvurulmalı. Dış kulak yolu iltihaplarının tedavisinde, kanalı kapatan mikrop ya da mantarların oluşturduğu birikintiler temizlenerek antibiyotikli ve kortizonlu damlalarla sorun giderilir."

DIŞ KULAK YOLU ENFEKSİYONLARINDAN NASIL KORUNULUR?

1. Hijyen koşulları uygun olmayan ve klor seviyesi düşük havuzları tercih etmeyin.

2. Havuza girmeden önce ve havuzdan çıktıktan sonra duş alın.

3. Suda 30-40 dakikadan daha uzun süre kalmayın. 

4. Havuza ya da denize girmeden önce su kaçırmayan silikon tıkaç kullanın.

5. Kulak yolunu kuru tutun, kulak temizliği yaparken kulak çubuğu kullanmayın ve kulak kirini çıkarmaya çalışmayın. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!