Dikkat! Sıcaklar kavuracak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yurt genelinde hava sıcaklıklarının 5 ila 10 derece arasında artacağını açıkladı. Yapılan açıklamada, sıcak havanın hafta sonuna kadar etkili olacağı belirtilirken mevsim normallerinin üzerinde seyredecek sıcaklıklar nedeniyle yaşlılar ve çocukların güneş ışınlarının dik geldiği 10.00-16.00 saatleri arasında güneşte kalmamaları uyarısında bulundu.

Dikkat! Sıcaklar kavuracak

ŞANLIURFA'DA 37 YIL SONRA REKOR

Meteoroloji'nin uyarısının ardından bugün Şanlıurfa'da 37 yıllık sıcaklık rekoru kırıldı. Şanlıurfa'da hava sıcaklığı 40 dereceyi geçti. Diyarbakır'da sıcaklık 39, İzmir'de 37, Ankara'da 33 ve İstanbul'da 32 derece ölçüldü.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yurt genelinde yüksek sıcaklık uyarısında bulundu. Hava sıcaklığının yurdun kuzey, batı ve iç kesimlerinde artarak, mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam etmesi bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yurt genelinde yüksek sıcaklık uyarısında bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre, yurt geneli az bulutlu ve açık, Doğu Anadolu'nun kuzeyi parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Erzurum, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı ve Van çevrelerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığının yurdun kuzey, batı ve iç kesimlerinde artarak, mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam etmesi bekleniyor.

Rüzgar genellikle kuzey ve kuzeydoğu, Akdeniz kıyılarında batı ve güneybatı yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

YÜKSEK SICAKLIK UYARISI

Ülke genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının oluşturacağı olumsuzluklara karşı, başta sağlık problemi olan vatandaşlarımız olmak üzere ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

TÜRKİYE BATISINDAN DOĞUSUNA KUZEYİNDEN GÜNEYİNE YANDI

Sıcaklıklar tam 30 ilde 35 derecenin üstüne çıktı. Türkiye'nin neredeyse tamamında, 64 ilde 30 derecenin üstünde seyreden sıcaklıklar ölçüldü. Dün Türkiye'nin en sıcak yeri 41.2 dereceyle Şanlıurfa Ceylanpınar, en serin yeri ise Uludağ zirvesi oldu. Uludağ'ın zirvesinde kayda geçen değer 22,3 derece oldu.

Dün sıcak hava koşulları Türkiye'nin neredeyse tamamında etkili oldu. Ülkenin kuzeyinden güneyine, doğutusunda batısına çok geniş coğrafyada ciddi değerler ölçüldü. Sıcaklık rekorları kırılmadı ama sıcak hava koşullarının ülkenin büyük bölümünde etkili olmasıyla dikkat çekici bir gün yaşadı. Doğan Haber Ajansının Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün istasyonlarındaki ölçümlerden derlediği bilgilelere göre son 24 saat içinde Türkiye'nin en sıcak yeri Şanlıurfa en serin yeri ise Uludağ'ın zirvesi oldu. ŞanlıurfaCeylanpınar Ceylanpınar'da 41.2 , Uludağ zirvesinde ise 22.3 derece ölçüldü.

İşte 35 dereceden daha sıcak gün geçiren merkezler:

Şanlıurfa Ceylanpınar Ceylanpınar Tigem 41,2

Diyarbakır Merkez Ünal Erkan Heliportu 39,4

Balıkesir Merkez Balıkesir Hvl. 38,6

Manisa Akhisar Akhisar 38,6

Adıyaman Merkez Adıyaman 38,5

Batman Merkez Batman 38,2

Gaziantep Merkez Oğuzeli Hvl. 38,2

Siirt Merkez Siirt Hvl. 38,2

Bursa Mustafakemalpaşa Mustafakemalpaşa 37,7

Denizli Merkez Denizli 37,7

Kahramanmaraş Merkez Kahramanmaraş 37,4

Sakarya Merkez Sakarya 37,0

Zonguldak Devrek Devrek 37,0

İzmir Bergama Bergama 36,9

Aydın Sultanhisar Sultanhisar 36,8

Karabük Merkez Karabük 36,8

Sinop Boyabat Boyabat 36,8

Muğla Yatağan Yatağan 36,7

Ankara Beypazarı Beypazarı 36,6

Çorum Osmancık Osmancık 36,4

Elazığ Merkez Elazığ Hvl. 36,4

Malatya Merkez Erhaç Hvl. 36,2

Kırklareli Lüleburgaz Lüleburgaz Tigem 36,0

Amasya Merkez Amasya 35,8

Kilis Merkez Kilis 35,6

Kırıkkale Merkez Kırıkkale 35,4

Konya Cihanbeyli Cihanbeyli 35,4

Burdur Merkez Burdur 35,2

Tekirdağ Çerkezköy Çerkezköy 35,2

Düzce Merkez Düzce 35,1

Bursa Osmangazi Uludağ Zirve 22,3

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!