Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Dikkat! Bu ürünler tehlike saçıyor

Okul malzemelerinin içeriği çocuk sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Sakıncalı maddelerden üretilen okul ürünleri kanserden, zekâ geriliğine kadar birçok hastalığa davetiye çıkarabiliyor.

Dikkat! Bu ürünler tehlike saçıyor

Her yıl olduğu gibi birçok aileyi yine okul öncesi alışveriş telaşı sardı. Piyasada okul ihtiyaçları olarak, farklı kalitede, farklı özelliklere sahip, farklı fiyatlarda birçok ürün satılıyor. Ancak bazı ürünler çocuk sağlığını tehdit edebiliyor. Plastik ve plastik yapımında kullanılan maddeler, boyalar, sentetik kumaşlar ve bunların insan sağlığı üzerindeki etkileri hakkındaki tartışmalara dikkat çeken Dr. Aytaç Keskineğe, okul alışverişleri konusunda ebeveynleri uyardı.

Tehlike taşıyan bazı ürünlerin çocukların kırtasiye, beslenme, üniforma gibi malzemelerinde de kullanıldığını belirten ve özellikle pille çalışan her türlü kırtasiye malzemesinden çocukların uzak tutulması gerektiğini vurgulayan Dr. Keskineğe şunları söyledi: "Kimi malzemede sadece ses ve renk değişikliği sağlamak, yani aksesuar amacıyla pil kullanılırken, kalemtıraş gibi bazı mekanik malzemelerin yerine pilli elektronik malzemeler de tercih ediliyor. Pillerin yapımında kullanılan kadmiyum ve kurşun insan sağlığı üzerinde son derece olumsuz etkilere sahip metallerdir. Bu ağır metaller vücuda bir kez alındıktan sonra, birikerek kalır ve asla yok olmazlar."

KURŞUN VÜCUTTA BİRİKİR
İnsan vücudunda biriken ağır metallerin zekâ geriliğinden, kan kanserine kadar birçok hastalıkta etkili olabildiğini dile getiren Dr. Aytaç Keskineğe, "Bu maddelerden çocuklarımızı mümkün olduğunca uzak tutmamız gerekiyor. Ayrıca boyalarda, bazı kalemlerde kullanılan kurşun da son derece zehirli bir metal olup vücuda bir kez alındıktan sonra birikir ve bağışıklık sistemini olumsuz etkiler" diye konuştu.

 

TAHTA TOZU ALERJİ YAPABİLİR
Dikkat edilmesi gereken bir diğer unsurun da alerji olduğunu vurgulayan Dr. Keskineğe, özellikle alerjik astımı veya cilt reaksiyonları olan çocukların ebeveynlerinin öğretmenlerle konuşmasını, çocuklarının durumu hakkında sınıf öğretmenine ve okul doktoruna bilgi vermesini, hatta varsa özel ilaçlarından bir seti de okulda bulundurmalarını önerdi. Toz konusuna dikkat çeken Keskineğe, "Tozlara karşı alerjik reaksiyon görülen çocukların tahtadan uzak, mümkünse cam kenarında oturtulmaları doğru olur. Ayrıca satın alınacak her türlü boyalı malzemede mümkün olduğunca kaliteli ve insan sağlığına zararlı olmayan ürünler seçilmeli. Özellikle boya katkı maddeleri, sürekli ciltle temas eden kalem, silgi, boya kalemi gibi malzemeler de alerjik reaksiyonları tetiklemesi, hatta egzama veya ürtikere (kontak dermatit) yol açması bakımından son derece önemlidir" diye konuştu.

PLASTİK MATARA VE BESLENME ÇANTALARINA DİKKAT
Sıcak günlerde, plastik su mataraları ve plastik beslenme çantalarının içerisindeki bazı kimyasal maddelerin ısı nedeniyle gıdaya veya suya karışabileceğini söyleyen Keskineğe, "Bu durum çocuklarda alerji dışında, çok daha ciddi hormonal bozukluklara, hatta erken ergenlik ve buna bağlı gelişim bozukluklarına yol açabilir. Bu sebeple içi camdan yapılmış su mataraları, ahşap veya bezden yapılmış beslenme çantalarının tercih edilmesinde fayda var" dedi.

AĞIR METALLER ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜNE YOL AÇAR
Çocuklarda, okula başladıktan sonra kaşıntı, ciltte kızarıklık, hapşırma, gibi şikâyetler ortaya çıkması durumda mutlaka alerji testlerinin yapılması gerektiğini vurgulayan Dr. Aytaç Keskineğe, "Alerjiye sebep olan IgE total ve ECP (Eozinofil Katyonik Protein) seviyelerini tespit etmek ve bunların sonucuyla birlikte bir çocuk hastalıkları uzmanıyla görüşmek gerekir. Bunun dışında öğrenme güçlüğü olan çocuklarda da önemli sebeplerden birisi olan ağır metallerin ölçtürülmesini öneririm" ifadesini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!