Dikkat! Bu akşam Süper Ay var

Dünya'nın uydusu Ay'ın, yerküremize en yakın mesafeye geldiği noktada 'Süper Ay' olayı yaşanıyor. Yılda 1 kez gerçekleşen Süper Ay, bu akşam (3 Aralık Pazar) gerçekleşecek. Peki Süper Ay, Türkiye'den görülebilecek mi? Süper Ay saat kaçta başlayacak, nasıl izlenecek? İşte detaylar...

Dikkat! Bu akşam Süper Ay var

SÜPER AY NEDİR?

Dünya'nın uydusu Ay, eliptik bir yörüngede Dünya etrafında döndüğü yılda 1 kez gezegenimize en yakın noktasına ulaşıyor. "Süper Ay" olarak adlandırılan bu gökyüzü olayı bu yıl için bu akşam (3 Aralık Pazar) gerçekleşecek.

YÜZDE 7 DAHA BÜYÜK, YÜZDE 16 DAHA PARLAK

Süper Ay, dolunay halinde gerçekleşeceği için büyük ve parlak bir şekilde görünecek olması, gökbilimciler kadar fotoğrafçılıkla uğraşanları da heyecanlandırmış durumda. Ay'ın her zaman olduğundan yüzde 7 daha büyük ve yüzde 16 daha parlak görüneceği ifade ediliyor.

Süper Ay'ın en güzel hali kuzey ülkelerinde görünecek. Özellikle Rusya ve Kanada'da yaşayanlar, Süper Ay'ın en güzel manzarasını görme şansı elde edecek. 

SÜPER AY TÜRKİYE'DEN İZLENEBİLECEK Mİ?

Fakat bu ülkeler kadar olmasa da gökyüzündeki bu şölen Türkiye'den de izlenebilecek. Tabi gökyüzü açık ve bulutsuz ise... 

SÜPER AY SAAT KAÇTA BAŞLIYOR?

Ay'ın İstanbul'da saat 18.03'te ufuktan belirmeye başlaması bekleniyor. En güzel fotoğrafları yakalamak isteyenlerin bu saatten gün doğumuna kadar Süper Ay'ı takip etmesi gerekiyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!