Digitürk'ten maç saatine ilişkin açıklama

Digitürk maç gün ve saatlerini belirlemede tek yetkili kurumun Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) olduğunu açıkladı.

Digitürk'ten maç saatine ilişkin açıklama

Şirketten yapılan açıklamada, "Türkiye profesyonel futbol liglerinde  oynanan karşılaşmaların gün ve saatlerini belirleme yetkisine sahip tek kurum  Türkiye Futbol Federasyonudur. Şunu özellikle vurgulamak isteriz ki, Spor Toto  Süper Lig ve Spor Toto 1. Lig maçlarının gün ve saatlerinin Digitürk tarafından  belirlenmesi hiçbir zaman söz konusu olmamıştır, şu anda da böyle bir uygulama  söz konusu değildir." ifadeleri kullanıldı.

Karşılaşmaların gün ve saatinin belirlenmesi için çeşitli faktörlere  dikkat edildiğinin yer aldığı açıklamada, "FIFA'ya üye her federasyon gibi  Türkiye Futbol Federasyonu da maçların gün ve saatlerini belirlerken futbolcu  sağlığı, iklim şartları, ulaşım koşulları, güvenlik riskleri, maçların daha fazla  sporsever tarafından izlenebilmesi gibi, çok çeşitli faktörleri gözetir ve buna  göre karar verir.Türk futbolunun zirvesini oluşturan ve karşılaşmaları naklen  yayınlanan iki değerli ligimizde, yani Spor Toto Süper Lig ve Spor Toto 1. Lig'de  mevcut uygulama, maçların cuma-cumartesi-pazar-pazartesi günleri yaz ve kış  mevsimine göre değişen 3 farklı saat diliminde oynanması şeklindedir." denildi.

Digitürk'ün derbi maçların pazar günü oynanması taraftarı olduğunun  vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Spor Toto Süper Lig ve Spor Toto 1. Lig'in Türkiye'de ve yurt dışında  istenilen seviyelerde erişime ulaşabilmesi ve uluslararası liglerle izlenirlik  anlamında yarışabilmesi adına her bir saat diliminde en az bir maçın planlanması  liglerin yayıncısı olan bizlerin önceliğidir. Hava koşulları sebebiyle bir maçın  saatinin değiştirilmesi, ilgili saat dilimlerinde birer maç olması şartıyla,  bizler için uygundur. Bununla birlikte, milyonların gönlünü fetheden futbol  oyununun temel öğesinin futbolcular olduğuna inanıyoruz. Futbolcu sağlığı  açısından risk teşkil eden koşullarda futbol oynanmasına kesinlikle karşıyız.  Aşırı soğuk hava koşullarındaki bir karşılaşmanın özellikle geç saatte oynanması  ya da aşırı sıcak hava koşullarındaki bir maçın özellikle erken saatte oynanması  gibi hava koşullarını dikkate almayan taleplerden mümkün mertebe kaçınılması  gerektiğine inanıyoruz. Bu tür durumlarda Türkiye Futbol Federasyonu maçın  saatinde değişiklik yapıp yapmamaya karar verir, biz de o maçı, hangi saatte  olursa olsun, en yüksek standartlarda yayınlarız. Spor Toto Süper Lig ve Spor  Toto 1. Lig karşılaşmalarının, bu liglerin kalitesine ve seviyesine uygun; oyuna  ve oyunculara en yüksek standartları sunan tesislerde oynanması gerektiğine  inanıyoruz. Ayrıca futbolseverlerin de bu güzel oyunun çok önemli bir aktörü  olduğunu düşünüyoruz. Maçların gün ve saatlerinin belirlenmesinde stadyumdaki ve  ekran başındaki seyirci sayısını en üst düzeye çıkartacak şekilde bir planlamadan  yana olduğumuzu ifade etmek isteriz. Buna bağlı olarak, Türkiye liglerindeki  derbi karşılaşmalarının, dünyanın diğer üst düzey liglerinde olduğu gibi, spor  ekonomisi için daha fazla katma değer yaratılması ve daha fazla sporseverin  izleyebilmesi adına pazar günleri oynanmasından yanayız."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!