Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Diaspora Fransa'ya çok kızdı

Fransa Anayasa Konseyi'nin Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasayı iptal etmesi, Ermeni diasporasını kızdırdı.

Diaspora Fransa'ya çok kızdı

Fransa'daki Ermeni dernekleri koordinasyon komitesi, Anayasa Konseyi kararını ''kapitülasyon'' olarak değerlendirdi.
Komite tarafından yapılan açıklamada, ''Türkiye'nin müdahalesi sonucu, Anayasa Konseyi kapitülasyon imzaladı'' ifadesi kullanıldı.
Türkiye'ye sert eleştiriler yöneltilen açıklamada ayrıca ''Türkiye'nin kabul edilemez lobisi, kurumlarımızın bağımsızlığına gölge düşürdü'' denildi.
Anayasa Konseyi kararının tamamen siyasi olduğu öne sürülen açıklamada, Konsey üyelerinin tarafsız olmadığı iddia edildi.
Ermenistan basını ise Fransa Anayasa Konseyi'nin aldığı karar üzerine Sarkozy'nin konuyu tekrar gündeme getireceği yönündeki açıklamalarına geniş yer verdi.
Resmi makamlardan ise şu ana kadar konuya ilişkin açıklama gelmedi.

Aliyev'den alkış


Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Fransa Anayasa Konseyi'nin 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasanın iptaline yönelik aldığı kararı "adaletli bulduğu ve alkışladığını" bildirdi.
Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı basın sözcülüğünden yapılan açıklamada, alınan kararın Aliyev tarafından söz ve düşünce özgürlüğünün bir yansıması olarak değerlendirdiği belirtilerek, "Fransa'da meclis ve senato tarafından kabul edilen sözkonusu yasanın Anayasa Konseyi'ne ve Fransa toplumunun gündemine taşınmasına büyük önem verdiği, bu düzenlemeye karşı çıkan herkese şükranlarını sunduğu" ifade edildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!