Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Devlet dönüşümde daha etkin rol almalı

Çıkartılan yeni yasaya rağmen kentsel dönüşümde insanlarla anlaşmanın zor olduğunu belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, devletin ´kentlerin dönüştürülmesi konusunda´ daha etkin rol alması gerektiğini söyledi.

Devlet dönüşümde daha etkin rol almalı

Başkan Altepe, Bursa Girişimci İşadamları Derneği (BUGİAD) Yapı Komitesi üyelerini ´Bursa´da yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları ve yeni yasanın olaya etkileri konusunda´ bilgilendirdi. Dobruca Sosyal Tesisleri'nde gerçekleşen toplantıya Moğolistan´ın Bursa Başkonsolosu Çetin Yıldırım, BUGİAD Başkanı Ali Fuat Er, İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Atilla Ödünç, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar ve komitenin üyeleri katıldı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentsel dönüşüm çalışmalarının çıkartılan yeni yasaya rağmen istenilen sonucu vermeyeceğini söyledi. Bu konuda tecrübeli olduklarını, yasa çıkartılmadan önce Bursa´da birkaç bölgede başlattıkları dönüşüm çalışmalarının kendilerini inanılmaz şekilde zorladığını hatırlatan Başkan Altepe, "Bu konuda arzu edilen sonucun alınabilmesi için, devletin burada daha etkin şekilde rol alması gerekiyor" dedi. Daha önce Doğanbey bölgesinde kentsel dönüşüme girdiklerini ve ortaya çıkan problemleri hala aşamadıklarını, ´Tabakhaneler´ diye adlandırılan bölgede mülk sahipleriyle adeta kanlı-bıçaklı olduklarını, onları yerlerinden çıkartmak için yıllarca uğraştıklarını, Çekirge´de ´İNTAM´ diye bilinen bölgede mülk sahipleriyle anlaşmalarına rağmen sadece yıkım için 3 yıl beklediklerini hatırlatan Başkan Altepe, "Çıkartılan yeni yasaya rağmen kentsel dönüşüm çalışmaları istenilen sonuçları vermeyecektir. Çünkü insanlarla anlaşmak zor. Bu konuda sonuç alınabilmesi için devletin çok daha etkin şekilde görev alması, dönüşümün önündeki bütün engellerin kaldırılması gerekiyor. Vatandaşa bizzat devlet tarafından uygun şartlarda krediler açılması, dönüşümün maddi boyutunun kolaylaştırılması kaçınılmaz bir durum. Bunun yanında, mülk sahiplerini ve müteahhitleri kurtaran projelerin de ortaya konulması gerekiyor" diye konuştu.

Komite üyelerine Bursa´nın mevcut yapı stoğu ve karakteristik deprem özelliği hakkında da bilgiler veren Başkan Altepe, kentte yer alan 3 ve üzeri katlardaki tüm binaların yenilenmeye muhtaç olduğunu dile getirdi. 1855 depreminde ´1-2 katlı evlere rağmen´ şehir nüfusunun 60 binden 35 bine düştüğünü, Ulucami ve Yıldırım camilerinin minarelerinin yıkıldığını, kentin her açıdan büyük bir yara aldığını vurgulayan Başkan Altepe, "Bursa, İstanbul ve Kocaeli´yle birlikte Marmara Bölgesi´nin adeta kalbi niteliğinde bulunuyor. Onun için bu bölgenin hızlıca yenilenmesi, sıkıntılı olan yapı stoğunun muhakkak değiştirilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!