Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Devlet Bahçeli'den Mısır tepkisi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Mısır'daki askeri müdahalenin hiçbir şekilde hoş görülemeyeceğini bildirdi.

Devlet Bahçeli'den Mısır tepkisi

Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yönetiminin bir yıllık performansının, Mısır'ın tansiyonunu düşüremediğini, cepheleşmeyi ve gerilimini azaltamadığını, biriken sorunları çözemediğini belirtti.

Mursi'nin "açılan demokratik krediyi çok çabuk israf ettiğini, beklentileri karşılayamadığını ve karşılamadığını" belirten Bahçeli, açıklamasında şunlara yer verdi: "Hüsnü Mübarek'i protesto için Tahrir'e dökülenler, bu defa da göreve gelişi bir yılı bile dolmadan Mursi'ye karşı toplanmışlar ve geniş ölçekli itirazlarını seslendirmişlerdir. Sonunda 3 Temmuz itibariyle Mısır ordusu yönetime el koymuş, Mursi'yi ve İhvan hareketini iktidardan uzaklaştırmıştır. Mısır'ın bu noktaya gelmesinde iktidarıyla muhalefetiyle herkesin payı ve katkısı vardır.

Her ne kadar Mursi halihazırda mağdur rolünde ise de kendisine verilen imkanları adaletli ve kapsayıcı kullanamadığından dolayı kusurludur. Ancak bu askeri müdahalenin demokrasiye sığar hiçbir yanının olmadığı ve hiçbir şekilde de hoş görülemeyeceği ortadadır. Ne olursa olsun, demokratik mekanizmalardan süzülerek iktidara gelen, halkın iradesine riayet ederek sorumluluk alan siyasi bir yönetimin yine aynı güzergahı takip ederek görevden ayrılması en doğru, en ahlaki ve en geçerli çıkar yoldur."

"Küresel bir tezgah"

Bahçeli, Tahrir Meydanı'nın hem demokrasiye hem de darbeye açılan birbirine uzaktan yakından benzemez iki kapı olarak hafızalara kazınacağını kaydetti.

Mısır'daki son gelişmelerin 2 yılı aşkın süredir Tahrir'e yüklenen tüm pozitif anlamları boşa çıkarmakla kalmadığını demokrasiyi de sabote ettiğini ifade eden Bahçeli, "Arap Baharı dalgasının demokrasi, çoğulculuk ve özgürlük kanallarındaki tıkanlığı açmaya değil, aksine daha da güçlü şekilde kapatmaya ve karartmaya yarayan küresel bir tezgah olduğu yabana atılmamalıdır. Dün demokrasiyi tavsiye ve telkin edenlerin, bugün askeri yönetimlere düşük yoğunluklu tepki göstermeleri ve yalnızca 'kaygılıyız, herkesi itidale davet ediyoruz' klişeleriyle vaziyeti idare etmeleri, geri plandaki niyetleri tercüme
etmesi bakımından kayda değerdir" değerlendirmesinde bulundu.

"Çıkış demokrasidedir"

Bahçeli, Mısır'daki yaşanan olumsuz gelişmelerin ve maliyeti oldukça fazla olan tecrübelerin bilhassa AK Parti hükümeti tarafından iyi okunması, dersler çıkarılması ve yorumlanmasının çok önemli olduğu belirterek, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Zira bu ülkedeki yeni ve vahim demokrasi dışı manzaranın Ortadoğu'ya ve ülkemize tesirleri az ya da çok muhakkak ki görülecektir. AK Parti hükümetinin bundan sonra Mısır'daki darbeci yönetimle temas ve diyalog kurma konusunda ihtiyatlı davranması, gelişmelere karşı demokrasinin yanında saf tutarak bu ülkenin iç işlerine direkt karışmayacak temennilerde bulunması, doğal ve doğru bir tutum olacaktır.

Bunun yanı sıra, Mısır'da ikamet eden, iş ve yatırım yapan vatandaşlarımızın hak ve menfaatlerinin korunması konusunda lazım gelen tüm çabaların sergilenmesi mecburiyettir. MHP olarak, Mısır'ın en kısa süre içinde demokrasi kulvarına girmesi en tabii ve en samimi beklentimizdir. Bu ülkenin denge ve düzene acilen gelmesi, halkın hislerine, şikayetlerine ve yakınmalarına önem verilmesi, başkaları tarafından yazılan kaos senaryosunun yırtılıp atılması, bölgesel esenlik ve istikrar için de tartışmasız gerekliliktir. Çare demokrasidir, çıkış demokrasidedir. Çerçeve demokrasiyle sınırlı kalmalıdır. Mısır'ın yapması gereken demokrasi vicdanının, demokratik kuralların kararlılıkla arkasında durmasıdır." 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!