Dev ihale başladı

Başkengaz için nihai pazarlık görüşmesi başladı.

 Dev ihale başladı

Türkiye'nin en büyük ikinci doğalgaz dağıtım şirketi olan Başkentgaz'ın dördüncü kez çıktığı ihale başladı.  İlk elemesiz turda alınan en yüksek teklif 717 milyon dolar oldu, elemeli tura geçildi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın, Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş.'deki yüzde 100 oranındaki hissesinin açık artırma yoluyla yapılacak satış ihalesine teklif sahipleri: Eksim Yatırım Holding A.Ş.-GENPA Telekomünikasyon ve İletişim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.-MKS Marmara Entegre Kimya Sanayi A.Ş.'den oluşan ortak girişim grubu,Fernas İnşaat A.Ş., Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş., Türkerler İnşaat Tur. Mad. Enerji Üretim Ticaret ve San. A.Ş.-Gama Holding A.Ş.'den oluşan ortak girişim grubu, Zorlu Holding A.Ş. ve Akfen Holding A.Ş.-STFA Yatırım Holding A.Ş.'den oluşan ortak girişim grubu katıldı.
 

2008-2012 yılları arasında 3 kez ihaleye çıkmış ancak her 3 ihale de çeşitli nedenlerle iptal edilmişti. 2012 yılının Nisan ayında gerçekleştirilen üçüncü ihalenin ardından 6353 sayılı Kanun'a istinaden %20 oranındaki Başkentgaz hissesi Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na devredilerek hisselerinin tamamı özelleştirme kapsam ve programına alındı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!