Dev asteroit Dünya'ya çarpacak mı?

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Dünya'ya Yakın Uzay Cisimleri Programı'ndan Don Yeomans, "2012-DA14" isimli asteroidin, şimdiye kadar Dünya'nın en yakınından geçen asteroit olacağını belirtti.

Dev asteroit Dünya'ya çarpacak mı?

Yarım fotbol sahası büyüklüğündeki asteroidin Dünya'ya kesinlikle çarpmayacağına vurgu yapan Yeomans, "Dünya'nın yaklaşık 28 bin kilometre uzağından geçecek asteroit, yeryüzüne insan yapımı uydulardan bile daha yakın olacak. Asteroit, Alçak Dünya Yörüngesi'ne yerleştirilen Uluslararası Uzay İstasyonu ve gözlem uyduları ile Dünya'nın arasından geçip yoluna devam edecek" dedi.

Herkes göremeyecek

Yaklaşık 50 metre genişliğindeki asteroidin geçişini Mojave Çölü'ndeki Goldstone Radarı ile izleyecek olan NASA, DA14'ün üç boyutlu radar haritasını çıkaracak. Gökcismi, saatte 29 bin kilometre hızla hareket ettiği için amatörler tarafından gözlenmesi mümkün olmayacak. Sadece deneyimli ve şanslı gözlemciler, DA14'ü bir anlığına görebilecek. 1990 yılından beri göktaşlarını inceleyen Dünyaya Yakın Uzay Cisimleri Programı, şimdiye kadar bu büyüklükte bir gök taşının ilk defa dünyaya bu kadar yaklaşacağına vurgu yaptı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!