Dershanelerin kapatılması çok zor

Özel Dershaneler Birliği Derneği (ÖZ - DE - BİR) Bursa Şubesi Başkanı İnanç Düzgün, dershanelerin kapatılmasının söz konusu olmadığını belirterek, "Türkiye'de üniversiteye hazırlık için öğrencilerin yüzde 35'i dershaneye gidiyor. Bu oran Japonya'da yüzde 95. Dershaneler okulların alternatifi değil, sadece destekleyicisidir. Eğitim sistemi dört dörtlük bile olsa dershaneler her zaman var olacaktır" dedi.

Dershanelerin kapatılması çok zor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta 'dershaneler kapanacak' demesinin ardından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'ın 'Dershanelerin kapatılması söz konusu olamaz' açıklamalarını Bursa'daki dershane işletmecileri değerlendirdi. Dershanelerin eğitim sisteminin vazgeçilmezi olduğunu, okulların alternatifi olmadığını belirten Öz-De-Bir Bursa Şubesi Başkanı İnanç Düzgün, "Ara sıra bu konular gündeme gelir. Dershaneler ihtiyaçtan dolayı vardır. Okulların eksikliklerini tamamlamaya yöneliktir. Ama alternatif değildir. Dershanecilik sistemi dünyada yaygındır. Bana göre bu sistem devam edecek" diye konuştu.

Türkiye'de 4 bin dershane olduğuna ve 25 bin öğretmenin de dershanelerde eğitim verdiğine işaret eden Düzgün şöyle devam etti:
"Dört dörtlük bir eğitim sistemi bile olsa dershanecilik devam edecektir.Tek başına okul yeterli olmuyor. Burada aileler öğrencilerin eksikliklerini tamamlaması için dershanelere çocuklarını yönlendiriyor. Ani bir kapatma kararı olursa kaçak eğitim kurumlarına gün doğar. Dershanecilik eğitim sistemi için bir ihtiyaç. Kapatılması söz konusu bile olamaz."
"JAPON ÖĞRENCİLERİN YÜZDE 95'İ DERSHANEYE GİDİYOR"
Bursa'da yaklaşık 130 dershanenin olduğunu söyleyen İnanç, Japonya'da öğrencilerin yüzde 95'inin dershaneye gittiğini vurguladı. Dershanecilik sisteminin dünyada yaygın olduğunu dile getiren İnanç, "Türkiye'de derslere destek olmak için dershaneye gidenlerin oranı yüzde 8. Üniversite sınavı için dershaneye gidenlerin oranı ise yüzde 35. Diğer ülkelere göre önde değiliz. Tek başına okul yararlı olmaz. Bu yüzden dershaneye mutlaka ihtiyaç vardır" ifadelerini kullandı.
Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın (YGS) kalkacağı ile ilgili iddiaları da değerlendiren Düzgün, "Sadece sınavın adı değişecek. Eleme sistemi mutlaka olacaktır. Sınav ne zaman kalkar? Bütün üniversiteler ODTÜ ve Boğaziçi seviyesinde olduğu zaman. Liseler de en üst seviyede eğitim verdiği zaman sınavlar kalkar" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!