Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Dershanelerden kapatma kararına tepki

İZMİR Özel Dershaneler Derneği (İZ-Ö-DER) Başkanı Sezai Özel, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın SBS sınavının kaldırılmasından sonra dershanelere gereksinim kalmayacağını ve kapatılacağı açıklamasına tepki gösterdi.

Dershanelerden kapatma kararına tepki

Özel, "Henüz dershanelerimizin kapatılması diye bir şey yok ama eğer kapatılırsa özel dersler karaborsaya gider ve yer altına iner. O zaman da dershanelerin yeni ismi yersane olur" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, geçen yıl Mart 2012'de dershanelerin ya özel okula döneceğini ya da tümüyle kapatılacağı açıklamasıyla başlayan süreç Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın dün yaptığı açıklamayla biraz daha açıklığı kavuştu. Dershanelerin kapanacağını belirten Bakan Avcı velilelere "kayıt için acele etmeyin" dedi. İZ-Ö-DER Başkanı Sezai Özel ise, "Velilerden gelen talepler doğrultusunda" basın açıklaması gerçekleştirdi. Dershanelerin şu an kapatılmasının gündemde olmadığını ve yeni eğitim öğretim yılı için şimdiden kayıtların yüzde 60 bittiğini belirten Özel, "SBS sınavlarının kaldırılması nedeniyle dershaneleri gerek olmayacağını belirtiyor. Dershanelere gereksinim yoksa bizim de varlık nedenimiz yok demektir. Dershanelerin ortaya çıkış nedeni öğrenme gereksiniminden ortaya çıktı. Bizler Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kurulmuş özel öğretim kurumlarıyız. Velilerimizin hiçbir şekilde endişelenmesine gerek yoktur. Eğitim ve öğretimimize ilgili takvimde başlayacağız. Bizler sadece sınavlara hazırlık yapmıyoruz. Öğrencilerin öğrenimlerini karşılıyoruz. Ara sınıflarda tamamlayacağı görevimizi yapıyoruz. Bizler kendimizi okullar yerine koymadık. Bizler tamamlayıcı unsurlar oluyoruz" dedi.

DERSHANELERİN ÖZEL OKUL OLMASI ZOR

Özel okulların dershanelerden işlevlerinin farklı olduğunu belirten Özel, "Özel okulların işlevi ayrı, özel dershanelerin işlevleri ayrıdır. Türkiye'de 3834, İzmir'de 220 civarında özel dershane var. 70 bine yakın öğretmen istihdam edilmekte. 1 milyon 250 bin öğrenci dershanelere gidiyor. Anket yapıldığında 263 dershane "özel okula uygunum" diye beyanda bulunmuş. Türkiye'de standartlara uygun 30 ile 40 adet dershane var. Türkiye genelinde özel okullaşma seviyesi çok düşük. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan isteğimiz önümüzdeki yılın planını bilmek. Eğitim ciddi bir iş ve ciddi bir konudur. Bugün Türkiye genelinde özel okullarda doluluk oranı yüzde 50. Dershanelerin özel okula çevrilmesi bu bağlamda boş. İhtiyaç yok. Sekizinci sınıfta SBS olmayacak ama Milli Eğitim Bakanlığı'nın üç adet sınavı olacakmış. Diğer yıllarda 5, 6 ve 7. Sınıflara sınavlar yapılacakmış. Bu yüzden dershanelere her zaman ihtiyaç olacak" dedi.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!