Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Dershaneler özel okul oluyor!

2014'e kadar dershaneleri özel okula dönüştürmeyi planlayan hükümet, hem devlet okullarında eğitim kalitesini artıracak hem de dersane sahiplerine teşvik verecek.

Dershaneler özel okul oluyor!

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Dershaneler kapanacak" sözleri üzerine başlayan çalışma son aşamaya geldi. Dershanelerin özel okullara dönüştürülmesi için arsa ve vergi muafiyeti gibi teşvikler verilecek. Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı'nın koordinatörlüğünde hazırlanan MEB 2010-2014 Stratejik Planı'nın, Özel Öğretim başlıklı bölümünde stratejik hedef olarak, "2014 sonuna kadar dersanelerin yüzde 70'inin özel okula dönüştürülmesini teşvik etmek" yer aldı. Dersane sahiplerine verilecek teşvikler arasında arsa tahsisi, vergi muafiyeti yer alırken, çocukları hem devlet okuluna hem de dersaneye giden velilerin çocuklarını özel okullara göndermeleri için teşvik edilmesi de öngörüldü.


Özgürlük Heykeli'yle matematik sevdirilecek

ZORUNLU eğitimi 12 yıla çıkaran yeni eğitim sisteminde seçmeli ders olarak okutulmaya başlayan Matematik Uygulamaları dersi için hazırlanan öğretmen kitabı yayımlandı. Öğrencilere matematiği sevdirmeyi amaçlayan Matematik Uygulamaları dersi için hazırlanan öğretim materyalinde, günlük hayattan kısa bilgilerin de yer aldığı, Özgürlük Anıtı, Otobüs Yolculuğu, Kalp Atışı, Bakkal Çırağı, Yaprakların Alanı, Eşitini Bul, El Sıkışma, Sınıf Penceresi, Kızların Yaşı, Cebimizdeki Paralar, Kuledeki Askerler, Takvim Oyunu, Tasarruflu Ampuller, Kesir Dominoları, Sihirli Kareler, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Dikdörtgenler, Şifreleme, Damlatan Musluk, Deniz Kırlangıçları, Terazi başlıkları altında 21 etkinliğe yer veriliyor.

Heykelin burnu hesaplatılacak

Özgürlük Anıtı probleminde, konuya giriş için New York şehrinde bulunan anıtın 1886'da Fransa tarafından ABD'ye hediye edildiği, heykelin elindeki meşale ve kitabın özgürlük ve demokrasi kavramlarını temsil ettiği bilgilerine veriliyor. Bilgilerin ardından Özgürlük Anıtı'na ilişkin probleme yer veriliyor. Heykelin kolunun uzunluğunun verildiği soruda, öğretmenlerden heykelin boyun, burun ve diğer vücut parçalarının uzunluğunu öğrencilere hesaplatması bekleniyor. Problemde, mimarların, ressamların, heykeltıraşların, mühendislerin, terziler ve oyuncak yapımcılarının işlerinde insan vücudunun uzuvları arasındaki oranları sıklıkla kullandıkları bilgilerine de yer veriliyor.

Kalbin atış sayısı sorulacak

Kalp atışı, probleminde ise kalbin, genel yapısı ve çalışmasıyla bir biyolojik mühendislik harikası olduğu, spor yapmayan insanların kalpleri bile dayanıklılık bakımından oldukça güçlü birer kas olduğu ve yüksek yoğunlukta bir damar yapısına sahip olan kalbin milimetrekarede yaklaşık 2 bin kılcal damar bulunduğu bilgilerini yer veriliyor. Daha sonra öğretmenlerden, dakikada, saatte, günde, haftada, ayda ve yılda kalbin kaç defa attığı sorularını öğrencilere yöneltilmesi ve öğrencilerin elde ettikleri verileri arkadaşlarınınkiyle karşılaştırmalarına imkan sağlamaları isteniyor. Bu etkinlikte öğrencilerin saniye, dakika, saat, gün, hafta, ay ve yıl arasındaki ilişkileri anlamaları ve kullanmaları hedefleniyor.

Önce eğitim kalitesi sonra teşvik gelecek

-Milli Eğitim 12 yıllık zorunlu eğitimi dershanelere karşı koz olarak kullanacak.

-Tedbirlerin başında eğitim kalitesini artırmak geliyor. Bunun için öğretmenler belirli aralıklarla sınavlara tabi tutulacak.

-Performansları ile birlikte akademik başarılarının yanı sıra sınavdan aldıkları puana göre yükselecekler ve buna göre ücretleri, sorumlulukları, statüleri ve kariyerleri artmış olacak.

-Böylece eğitimde de kalite artmış olacak ve öğrenciler dershaneye ihtiyaç duymadan gerekli eğitimlerini okullarından almış olacak.

Öğretmenlere sıkı denetim

-Öğretmenlerin hem okulda hem de dershanede çalışmasını engellemek için her ilde denetleme ekibi oluşturuldu. Bakanlık geçtiğimiz aylarda dershanelerde denetimler yaparak hem devlet okullarında hem de dershanede çalışan öğretmenleri tespit etti.

-Bakanlık özel öğretim alanında hizmet veren denetim personelinin nicelik olarak yetersiz olduğunu savunurken, bu kapsamda alanında yetişmiş müfettişlerin sayıları ve hizmet içi eğitim faaliyetlerini artırmayı planlıyor.

Fen lisesi düzeyinde eğitim

-Yeni sistemle birlikte okullarda esnek eğitim modeline geçildi. İsteyen öğrenci seçmeli derslerinde fen, sosyal bilimler, matematik gibi ekstra derslerden eğitim alarak kendini geliştirebilecek.

-Öğrenciler dershanelere gerek duymadan bulunduğu okullarda Anadolu ya da fen lisesi düzeyinde eğitim alabilecek.

-Dershanelerin özel okula dönüştürülme çalışmaları sırasında sınavlar öncelikle ele alınacak. Sınavlar, dershanelere ihtiyaç kalmadan yeniden şekillendirilecek. Seviye Belirleme Sınavı (SBS) da kaldırılıyor. Böylece öğrenciler okullara girmek için dershanelere ihtiyaç duymayacak. SBS sınavı sadece Türkiye'nin eğitim seviyesini ölçmek için kullanılacak.

-Yükseköğretime Geçiş Sınavı kaldırılacak. Yerine olgunluk sınavı getirilecek. Burada öğrencilerin lise öğrenimleri boyunca aldıkları eğitime ilişkin sorular sorulacak.

Derslik açığı da kapatılacak

-Plana göre dershanelerin kalkmasıyla birlikte özel okullara teşvik sağlanacak.

-Dershanelerini kapatarak bunun yerine üniversite, özel okul, kolej, anasınıfı, anaokulu ve kreş açan eğitim işletmelerine büyük kolaylıklar tanınacak.

-Böylelikle 4+4+4 düzenlemesiyle ortaya çıkacak okul/derslik açığı kapatılacak ve aileler de dershane ücretlerinden kurtulacak. Sistemle öğrenci kendine daha fazla vakit ayıracak.

Öğrencisiz kalmayacaklar

-İlk olarak bina, bahçe, kitaplık, derslik, uygulama sınıfı, konferans salonu gibi özellikleri ile okul standartlarına uygun dershaneler özel okula dönüştürülecek.

-Geriye kalan dershaneler için arsa tahsisi, vergi muafiyeti gibi teşvikler verilerek özel okul yatırımı yapmaları sağlanacak.

-Çocuğunu hem devlet okuluna hem dershaneye gönderen veliler çocuklarını özel okullara göndermeleri için teşvik edilecek.

-Bu okullara burslu, yarı burslu öğrenci okutma zorunluluğu getirilecek.

-Özel okullar da öğrencisiz bırakılmayacak.

-Uygulamayla on binlerce derslik öğrencilerle buluşurken, devlet okullarındaki yığılmaların bitirilmesi hedefleniyor

4 BİN 55 DERSHANE FAALİYETTE

Sayıları 1965 yılında 43'ken bugün 4 bin 55'e ulaşan dershanelerde 50 bin 209 öğretmen, 20 bin personel istihdam ediliyor. 1 milyon 234 bin 738 öğrenci dershanelerde eğitim alırken, bu öğrencilerin yaklaşık 100 bini burslu olarak dershanelerden ücretsiz olarak yararlanıyor.

500 TL İLE 10 BİN TL ARASINDA

Dershane ücretleri 6, 7 ve 8. sınıflar için bin 500 ile 4 bin TL arasında değişiyor. Lise 9, 10 ve 11. sınıflarda 2 bin ile 6 bin TL'ye, üniversite sınavlarına hazırlık sınıflarında ise 3 bin ile 10 bin TL'ye kadar çıkabiliyor.

STAR

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!