'Derinden sarsıldım'

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya'daki yangında Türk anne ve 7 çocuğunun yanarak hayatını kaybetmesinin, kendisini derinden sarstığını söyledi.

'Derinden sarsıldım'

 

Başbakan Angela Merkel, Federal Hükümet Sözcüsü Georg Streiter aracılığıyla yaptığı açıklamada, Türk anne ve 7 çocuğunun hayatını kaybettiği feci yangının kendisini derinden sarstığını ifade etti.

Başbakanlık'ın Baden-Württemberg eyaletine yangının nedeninin açıklığa kavuşturulabilmesi için her tür yardım sözü verdiğini söyleyen Streiter, "Başbakan'ın yetkili birimlerin yangının nedeni bulunana kadar konunun peşini bırakmayacağından hiç şüphesi yoktur" dedi.

Federal Hükümet'in göç ve entegrasyondan sorumlu bakanı Maria Böhmer'in de Türk Büyükelçisi ile iletişime geçtiği ve taziye dileklerinde bulunduğu kaydedildi.

'HER İHTİMALİ DÜŞÜNEREK HAREKET EDİYORUZ'
Öte yandan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de konuyla ilgili olarak İsveç'te yaptığı açıklamada, "Daha önce maalesef yakmalar, kundaklamalar, öldürülen vatandaşlarımız, bunlar hep olduğu için her şeyi, her ihtimali düşünerek hareket ediyoruz. Şu anda hemen bir şey söylemek de doğru değil ama oradaki bütün görevlilerimiz titizlikle işin aslını öğrenecek" dedi.

'ELEKTRİK KAÇAĞI VARMIŞ'
Yangında 5 yeğenini kaybeden amca Cengiz Soykan, evde elektrik kaçağı sorununun olduğunu söyledi.

Backnang'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Soykan, yanan evin önceki kiracısını tanıdıklarını ve onun bu evde 22 yıl yaşadığını ifade ederek, bu kişinin daha önce ev sahibine elektrik kaçağı bildiriminde bulunduğunu öğrendiklerini kaydetti. Soykan, ağabeyinin 3 yıl boyunca bu evde oturduğu bilgisini verdi.

Bir süre önce eşi Nazlı Özcan'dan ayrılan ve başka bir evde yaşayan baba Sami Soykan'ın yangını haber aldıktan sonra psikolojik travma geçirdiği ve halen hastanede tedavi altında olduğu  belirtildi.

Alman polisi yangın felaketinin ardından yaptığı ilk açıklamada, olayın yabancı düşmanı bir saldırı ya da kundaklama olduğuna dair bir ize rastlamadıklarını bildirmişti.

Polis yetkilileri, soruşturmanın tüm olasılıkların dikkate alınarak yürütüleceği belirtirken, ilk somut sonuçları bir hafta içerisinde elde etmeyi hedeflediklerini kaydetti.

EV SAHİBİNE SUÇLAMA
Yoğun bir Tük nüfusun bulunduğu Stuttgart kentinin 30 km. yakınında meydana gelen yangında 40 yaşındaki Türk anne ile yaşları 6 ay ile 16 arasında değişen 7 çocuğu hayatını kaybetmişti. Yangının elektrik tesisatındaki bir arızadan çıkmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Polis sözcüsü, açıklamasında yangının yabancı düşmanlığına dayanan bir kundaklama olabileceği yönünde ellerinde bir bulgu olmadığını kaydetti. Ailenin yangından kurtarılan üç üyesinin ise psikolojik tedavi gördüğü belirtildi.

Yangından sağ kurtulan yangın kurbanı Nazlı Özcan Soykan'ın annesi 62 yaşındaki Hatice Özcan ise ev sahibini ve Alman makamlarını suçlayarak, kızının defalarca resmi makamlara evdeki durumun vahametini bildirdiğine dikkat çekti.

Polis sözcüsünün verdiği bilgilere göre, ev sahibi hakkında da soruşturma başlatıldı


 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!