Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Depresyona yol açıyor

Özellikle gençlerin geçici cinsel ilişkiye girmelerinin depresyon seviyesini yükselttiği ve anksiyeteye yol açtığı belirtildi.

Depresyona yol açıyor

ABD'de yapılan bir araştırmada geçici cinsel ilişkiye geçen gençlerin depresyondan zarar görme olasılıklarının çok fazla olduğu belirtildi. Uzmanlar en az haftada bir kere biriyle cinsel ilişkiye giren öğrenciler arasında yapılan araştırmada bu kişilerde yüksek düzeyde genel ansiyete, sosyal anksiyete ve depresyon olduğu tespit edildi.

3900 heteroseksüel öğrenci arasında yapılan araştırmada yüzde 11'i -çoğunluğu erkek- bir önceki ay geçici bir ilişkiye girdiğini kabul etti. California Eyalet Üniversitesi'nden Dr. Melina Bersamin öncülük ettiği araştırmaya dair taptığı değerlendirmede bu gruptaki erkek ve kadınların cinsel ilişkiden sonra anksiyete ve depresyon yaşadığını söyledi.

Dr. Bersamin "Geçici cinsel ilişki mutlulukla negatif, psikolojik gerginlikle olumlu ilişkisi var" dedi. Araştırma ABD çapında 30 kurumdaki öğrenciler üzerinde yapıldı. Uzmanlar bu öğrencilerin geçici cinsel ilişkiye girmeleri  ile ruhsal durumları aarsındaki bağlantıyı bulmaya çalıştı.

The Journal of Sex Research dergisinde yayımlanan araştırmada çıkan sonuçlara cinsiyetlarin bir etki yapmadığı belirtildi. Uzmanlar ruhsal sağlık sorunları ortaya çıkıp çıkmamasının gençlerde rskli davranışlara yol açıp açmadığını belirlemeye çalışıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!