Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Depremzede konutuna kavuştu

Başbakan Yardımcısı Atalay, depremin birinci yılı dolduğunda Van ve Erciş'te yeni bir hayat başlayacağını söyledi.

Depremzede konutuna kavuştu

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Van Öğretmen Anadolu Lisesi Spor Salonu'nda düzenlenen deprem konutlarının teslim törenine katıldı.
Atalay, burada yaptığı konuşmada, meşakkatli bir günden sonra Van halkı ile birlikte olmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, şöyle konuştu:
"Başbakanımızın bir sözü vardı. '2012 Ağustos ayı sonundan itibaren kalıcı konutların teslimine başlayacağız' diye. İşte bugün ki programımız, Başbakanımızın o sözünün yerine getirilmesidir. Bunun için buradayız. Söz verdiğimiz gibi ağustos ayı sonunda kalıcı konutlardan bir kısmı tamamlandı. Aslında tamamlanan konut sayısı 7 bin civarında. Ama bazılarının çevre düzenlemesinde sorunlar var. Bugünden itibaren 3 bin 200 konutun kuralarını çekmeye başlayacağız. Peyderpey bu kuraların çekimini yaparak dağıtımını yapacağız. 23 Ekim'de, Başbakanımızın katılımıyla hem o acı günü anacağız hem de bütün konutların dağıtımını yapıp,okullarımızı açacağız, bütün tesislerimizi tamamlamış olacağız. Böylece bir yıl dolduğunda Van ve Erciş'te yeni bir hayat başlamış olacak."
Atalay, bir yıl içinde yapılanları hatırlatmak istemediğini ve 23 Ekim gibi günlerin bir daha olmamasını temenni ettiğini bildirerek, şunları kaydetti:
"Van sallandı. Hepimiz, Başbakanımız liderliğinde buradaydık. O zamandan bu yana hep buradayız, hiç gitmedik. Bir elimizi burada oldu. Bürokratlarımız, afet ve şehircilik bakanlığımız burada oldu, valiliğimiz gece gündüz takip etti. Her zaman işler zamanında bitsin diye hep burada olduk. Sadece bizlere değil, Türkiye burada oldu, kardeşlik burada gösterildi. Türkiye büyük bir kardeşlik hukuku içinde bütün vatandaşlarıyla burada oldu."

Atalay, depremden sonra bugün itibarıyla Van'a yapılan toplam harcamanın 3 milyar 333 milyon 754 bin 418 lira olduğunu belirterek, tüm çalışmaların tamamlanması ardından rakamın 5,5-6 milyar liraya ulaşacağını bildirdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!