Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı

ULUSAL Medikal Kurtarma Ekipleri'nin (UMKE) Kars kent ormanında düzenlediği deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı.

Deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı

UMKE'nin Kars, Erzurum ve Ardahan'dan gelen 45 gönüllüyle yaptığı deprem tatbikatında afet anında yaralılara nasıl müdahale edileceği, ilk yardım, afet anında yapılması gerekenler öğretildi. Kars kent ormanında kamp kuran UMKE gönüllülerinin eğitim çalışmaları 2 gün boyunca devam etti. Tatbikat sırasında ormandaki piknik masasının altına girerek enkazdan kurtarılmaya çalışıldı. Temsili olarak enkaz altındaki kadının yakınları olay yerinden uzaklaştırıldı. Daha sonra UMKE gönüllüleri sese duyarlı cihazlarla kadına ulaşarak ilk tıbbi müdahaleyi yaptı. 

Ardahan Devlet Hastanesi'nde Beyin Cerrahi Uzmanı doktor Çağlar Özgür, 17 Ağustos 1999 yılında Gölcük depremini yaşadığını, bu nedenle UMKE'ye gönüllü katıldığını söyledi. Dr. Çağlar Özgür "Depremi birebir yaşadığım için UMKE'ye katılıp afetzedelere yardım etmek istedim. 11 kişi Ardahan'dan geldik ve gönüllü olduk. Eğitim sırasında ilk olarak tanımadığımız insanlara enkaz altında kendimizi emanet etmeyi ve güveni öğrendik" diye konuştu.

UMKE 1'inci Bölge Koordinatörü Erzurum İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Özgür Çelebi ise, 4 şehirde UMKE eğitimi planladıklarını belirterek "Bu eğitimlerde UMKE'ye katılan gönüllülere temel bilgiler veriliyor. Afet bölgesinde yaralıya nasıl müdahale edilmesi gerektiği anlatılıyor. Bizim açımızdan kaliteli ve iyi bir eğitim çalışması yaptık" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!