Deprem tahmininde yine yanılmadılar - ÖZEL HABER

Balıkesir ve İstanbul'daki depremleri günler öncesinden tahmin eden Doğa Hareketleri Araştırma Derneği, Tekirdağ istasyonlarındaki hareketlilikleri değerlendirerek Ege Denizi'ndeki depremi de 26 gün öncesinden tahmin etti.

Deprem tahmininde yine yanılmadılar - ÖZEL HABER

Rabia DENİZ/BURSADABUGUN.COM

Balıkesir'in Manyas İlçesi'nde Temmuz ayında meydana gelen 4.4 büyüklüğündeki depremi 10 gün öncesinden, 19 Ekim günü İstanbul Büyükçekmece'de meydana gelen 3.8 büyüklüğündeki yer sarsıntısını 1 hafta öncesinden tahmin eden DOHAD yine yanılmadı. Doğa Hareketleri Araştırma Derneği,  Deprem Öncü İşaretleri İzleme İstasyonları ile dün Ege Denizi'nde meydana gelen depremi 26 gün önce tahmin etti. 14 Aralık 2012'de bir rapor hazırlayan DOHAD,Tekirdağ'daki istasyonlardaki hareketlilikleri inceleyerek, 4 ila 5 büyüklüğünde bir depremin olacağını açıkladı. 14 Aralık'ta hazırladıkları raporda "Değerlendirmede projede kullanılan istasyonların özelikle Tekirdağ bölümündeki kısmı yaklaşan 6.2 büyüklüğündeki deprem öncesi baskı altındaki kayaçların elektrik alan yükündeki artışı açıkça görülmektedir. Deprem odağına en yakın istasyon 232 km ile Tekirdağ merkez istasyonudur" açıklamalarına yer verildi.

BURSA'YA İYİ HABER
Bursa'da olası depremin hareketlerini izlemek üzere kurulan Deprem Öncü İşaretleri İzleme İstasyonu'nda çalışmalarını yürüten Doğa Hareketleri Araştırma Derneği Başkanı Fuat Agalday, deprem tahminlerinde yanılmadıklarını söyledi. Ege'de küçük bir deprem beklediklerini kaydeden Agalday, Bursa'nın Nilüfer İlçesi dahil olmak üzere Marmara ve Ege bölgesine yerleştirdikleri toplam 18 izleme istasyonu ile yer hareketlerini yakından izlediklerini söyledi. Agalday, Ege Denizi'nde meydana gelen depremin Kuzey Anadolu Fay Hattını ilgilendirmediğini belirterek, şu anda Bursa'da bir deprem beklemediklerini sözlerine ekledi.

Deprem tahmininde yine yanılmadılar - ÖZEL HABER
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!