Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Deplasman yasağını doğru bulmuyorum"

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, deplasman yasağını medeni bir yaklaşım olarak değerlendirmediğini belirterek, "Deplasman yasağının farklı taraftar gruplarını ve tribünleri birbirine yabancılaştırdığını düşünüyorum.

''Deplasman yasağını doğru bulmuyorum''

 Yasakları sona erdirmek yönünde bakanlık olarak bizden inisiyatif beklenmemeli" dedi.
Bakan Kılıç, Gençlik ve Spor Bakalığı'nda gerçekleştirilen "Yaz Projeleri Kapanış Töreni ve Fotoğraf Sergisi" programının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.
Spor Toto Süper Lig'de "dört büyükler" olarak isimlendirilen takımlar arasında oynanan maçlarda, konuk takım taraftarlarının stada alınmaması yönündeki kararın hatırlatılması üzerine Bakan Kılıç, "Deplasman yasağını medeni bir yaklaşım olarak değerlendirmiyorum. Deplasman yasağının farklı taraftar gruplarını ve tribünleri birbirine yabancılaştırdığını düşünüyorum. Yasakları sona erdirmek yönünde bakanlık olarak bizden inisiyatif beklenmemeli. Bu iş kulüplerin işi, Türkiye Futbol Federasyonu'nun işi, taraftar gruplarının işi. Kendi aralarında yapacakları görüşmeler yoluyla deplasman yasaklarını sona erdirmeliler. Bakanlık talimatıyla yasaklar sone erdirildi' yönünde bir cümle bana sempatik gelmiyor. Yasaklar kulüpler tarafından sona erdirilmeli ki buna sahip çıksınlar. Fenerbahçe taraftarının Galatarasay tribünlerine gitmemesi, Galatasaray taraftarının Beşiktaş tribünlerine gitmemesi, Beşiktaş taraftarının Fenerbahçe tribünlerine gitmemesi buna Trabzonspor'u ve Bursaspor'u dahil edebilirsiniz. Bunlar beraberinde yabancılaşmayı getirecektir, sevgisizlik getirecektir. Aradaki mesafeleri artıracaktır. Buna kimsenin hakkı yok. Bir güvenlik sorunu yaşanacaksa polis bunun önlemini alacaktır. Hukuki bir problem yaşanacaksa savcılar, Sporda Şiddeti Önlemeye Yönelik Kanun'la yetkilerini sonuna kadar kullanacaktır. Deplasmana giden taraftarlara yönelik olarak bir yanlış eylemde ya da çirkin bir tezahüratta bulunan gruplar olursa gerek kolluk kuvvetleri gerekse savcılık kanundan yetkilerini kullanacaktır. Herkesin bu özen içinde hareket etmesi lazım" karşılığını verdi.
"Korka korka nereye kadar" diyen Bakan Kılıç, "Geri adım atıldıkça sürekli bu, beraberinde yeni geri çekilmeleri getirecektir. 'Aradaki mesafeler büyür' dememin nedeni bu. Spor basınının da sürece destek vermesi lazım. Bu destek verilmediği sürece yabancılaşma artacaktır. Bu Türk futboluna bir şeyler katmaz. Ama bu adımı kimse bizden beklemesin. Devletin aldığı bir yasak kararı yok, valiliklerin aldığı bir yasak kararı yok. İl güvenlik kurulları tarafından alınan bir yasaka kararı yok ve yasak kararlarının arkasında bakanlığımız yok. Dolayısıyla yasak kararlarını alanların bu konuyu bir kez daha aklıselimle gerekirse bir araya gelerek düşünmelerinde ve bu uygulamayı sona erdirmelerinde fayda var" şeklinde konuştu.
Bakan Kılıç, bir gazetecinin Ankara Arena Spor Salonu'nda gerçekleştirilen MHP Olağan Genel Kurulu'nda kesilen sigara yasağı cezasını Türkiye Basketbol Federasyonu'nun ödeyeceğine ilişkin sorusuna ise, "Sigara yasağının ihlali durumunda bakanlığımız muhattap kurum değil. Muhattap kurumlar bunun değerlendirmesini yaparlar" karşılığını verdi.

"STADYUM PROJELERİNDE BİR AKSAMA OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM"
Bakan Kılıç, Türkiye genelinde Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılacak olan stat projelerinin sınır bölgelerine TOKİ tarafından yapılacak 'kalekollar' nedeniyle aksayıp aksamayacağının sorulmasına ilişkin, "TOKİ tek ayaklı bir kurum değil önemli ve güçlü bir kurum, rüşdünü ispat eden bir kurum. Başbakanlık bünyesinde bir kurum ayrıca. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin üzerinde adalet sarayları, hastaneler, sınır karakolları, toplu konut işleri, kentsel dönüşüm işleri ve bizim stadyum işleri var. Ben Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin bütün bu yüklerin altından kalkabilecek donanımda bir kurum olduğuna inanıyorum. Kaldı ki imalatı TOKİ yapmıyor zaten, ihalesini ve kontrolünü yapıyor. Dolayısıyla ihalesini yapıp, kontrol sürecini sağlıklı bir şekilde yürüttükten sonra bir aksama olacağı kanaatinde değilim. Şu an TOKİ'yle başlayan işlerimiz var. Malatya, Mersin, Afyonkarahisar... Sivas'ın yer teslimi yapıldı. Eskişehir'in ihalesi yapıldı. Gaziantep, Samsun ve Antalya'nın ihalesi Aralık ayında yapılacak. Bunlara yenisi eklenecek. Ben bir aksama olacağını tahmin etmiyorum" yorumunda bulundu. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!