Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Demirtaş: Çözüm sürecinin 2. aşaması başladı

Demirtaş çözüm sürecinin ilk resmi müzakeresini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Demirtaş: Çözüm sürecinin 2. aşaması başladı

BDP Genel Başkanı Demirtaş: Çözüm sürecinin ikinci aşamasının ilk resmi müzakeresini hükümetle gerçekleştirdik. Hükümet hazırlıkları olduğunu söylüyor. Önümüzdeki hafta kamuoyuna açıklayabilirler.

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP Gençlik Meclisi'nin kurulmasıyla ilgili düzenlenen bir toplantıda habercilerin sorularını yanıtladı.

Demirtaş'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

'BDP olarak AK Parti ile değil hükümetle görüştük. İki eş başkan ve grup başkanvekilimizle heyetler arası bir görüşmeydi ve resmi bir görüşmeydi. Süreçle ilgili ne yapabileceğimizi görüştük.

İkinci aşamanın ilk resmi görüşmesi oldu. Son yaptığmız görüşmede somut bir aşama kaydememiştik. Biz de hükümetle görüşmelerimizi sürdüreceğiz.

Bizim beklentimiz ikinci aşamada hükümetin sorumluluklarla ilgili ne düşündüğüydü. Hükümet bir çalışma yaptığını söyledi ama ne olduğunu bilmiyoruz.

TMK'nın kaldırılması, seçim barajının düşürülmesi, yol temizliği dediğimiz bazı öneriler sunduk. Haftaya bu çalışmalar tamamlanır ama Meclis'e gelir mi, gelmez mi bilmiyorum. Ama Parlamento kapanmadan teklif getirilmelidir.

Demokratik siyaset işleyecekse PKK gerillaları silahlarını bırakıp sınır dışına çıkıyorsa, siyaset yapanların içeride olması sürecin ruhuna ters. Silahlar susmuş, siyaset yapanlar içeride tutulacaksa bunu adına siyaset denmez. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!