Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Demirören ailesinin başı dertte

Demirören ailesinin başı, Demirören AVM inşaatı sırasında Ağa Camii'ne verdikleri tahribat sonrasında dertten kurtulmuyor.

Demirören ailesinin başı dertte

İstanbul 8. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlayan davada, ailenin her ferdi için ayrı ayrı 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Demirören Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Demirören ve eşi Tülin Demirören ile oğulları Yıldırım Demirören, Fikret Tayfun Demirören ve kızları Meltem Oktay, Demirören AVM'nin inşaatı sırasındaki kanuna aykırılıklar sebebi ile yargılanıyorlar... İstanbul 8. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlayan davada, ailenin her ferdi için ayrı ayrı 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İstanbul 8. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Demirören'ler hakkında ayrı ayrı 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilmesi talep ediliyor. Demirören Şirketler Grubu, konuyla ilgili sorulara cevap vermedi.

"SORUMLULAR HAKKINDA"

Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden ise, Demirören AVM'nin inşaatı esnasında Hüseyin Ağa Camii'ne nasıl zarar verildiğine ve ne gibi işlemler yapıldığına yönelik açıklama geldi.

Açıklamada, söz konusu tahribata ilişkin Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca yapılan işlemlerin aşaması hakkında şu bilgiler verildi:

"İstanbul II Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 12 Ocak 2011 tarihli kararı ile caminin beden duvarlarında, çatısında ve avlu döşemelerinde meydana gelen çatlaklar nedeniyle sorumlular hakkında 2863 sayılı yasa kapsamında yasal işlem yapılmasına karar verilmiştir. Anılan kararın dağıtımı ilgili kurum ve kuruluşlara yapılmış olup, İl Muhakemat Müdürlüğü'nün 10 Mayıs 2011 tarihli yazısı ile konunun Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı'nda soruşturma aşamasında olduğu bildirilmiştir."

Açıklamada; Demirören Şirketler Grubu yöneticilerine dava açılmasına ilişkin bilgi verilmemesi ise dikkat çekici bulundu.

İZİNSİZ YIKIM VE HÜSEYİN AĞA CAMİİ'NE TAHRİBAT

Demirören Şirketler Grubu yöneticileri; Demirören AVM'nin inşaatı sırasında yakınında bulunan Hüseyin Ağa Camii ve tarihi binalara zarar verildiği iddiasıyla açılan davada yargılanıyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, onaylı projeye aykırı izinsiz yıkım yapıldığı ve Ağa Camii'nde tahribata sebep olduğu belirtiliyor.

İddianamede, söz konusu taşınmazın sanıklar Taksim Gayrimenkul Yatırımı Geliştirme ve İşletmecilik A.Ş'nin ortakları olan Yıldırım Demirören, Erdoğan Demirören, Fikret Tayfun Demirören, Tülin Demirören ve Meltem Okay adına kayıtlı olduğu belirtiliyor.

Diğer sanık Demir Toros Doruk'un ise şirketin yetkili temsilcisi olduğu anlatılan iddianamede, sanıkların ayrı ayrı 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep ediliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!