Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Dedesi Almanya'ya karşı savaşmış

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in kökeninin Polonya'ya da uzandığı ortaya çıktı. Merkel'in Polonyalı dedesi, Almanlara karşı savaşmış.

Dedesi Almanya'ya karşı savaşmış

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in dedesinin Polonyalı Ludwik Kazmierczak olduğu ve hatta dedesinin 1918'de Polonyalı bir asker olarak Almanlara karşı savaştığı bundan kısa bir süre önce ortaya çıktı. Haber, Polonya'nın en büyük gazetelerinden "Gazeta Wyborcza"da geçtiğimiz haftalarda yayınlandı.

Bu haberin yayınlanmasının ardında da merkezi Berlin'de bulunan "Ekonomi ve Kültür Alanında Polonyalı Kadınlar" adlı dernek, Almanya Başbakanı Merkel'e derneğin onur üyeliğini vermek istedi. Essen merkezli "Westdeutsche Zeitung"un haberine göre, dernek yönetimi, ayrıca başbakanlığa hitaben kaleme aldığı açık mektupta da "Merkel'in köklerinin Polonya'ya uzanmasını büyük bir sevinçle öğrenmiş bulunuyoruz" ifadelerine yer verdi.

Merkel'den nazik ret

Ancak Hrıstiyan Demokrat Birlik lideri ve Başbakan Merkel, Polonyalı hemşerilerinin bu girişimini nazikçe geri çevirdi.

Dedesi tarafından dörtte bir oranında Polonyalı olduğu ortaya çıkan Merkel, Polonyalı kadınların derneğine onursal üye olmak istemediğini dolaylı olarak açıkladı.

Alman hükümet sözcüsü, "Ostsee-Zeitung" adlı gazeteye yaptığı açıklamada, "Başbakanımız, hangi köken ve milliyete ait olursa olsun, Almanya'da yaşayan tüm insanların esenliği için hizmet vermekle yükümlüdür, bundan dolayı da halklar arasında karşılıklı anlayışa yönelik tüm girişimleri prensipte destekler" diye konuştu.

Kuzeni Zygmunt Rychlick


Başbakan Merkel'in ailesinin geçmişini araştıran Polonya basını ise Merkel'in dedesinin yanı sıra Polonyalı bir kuzeninin varlığını da keşfetti. Bu kişi, emekli Polonya vatandaşı Zygmunt Rychlicki. Kuzen Zygmunt, "Almanya'da bir yerlerde uzak akrabaları olduğunu biliyordum ama, bunlar arasında Almanya Başbakanı'nın bulunduğu doğrusu hiç aklıma gelmemişti" diye konuşuyor.

Polonya basınında mart ayının ortalarına doğru Merkel'ın Polonya kökenlerine ilişkin haberleri gören kuzeni Zygmunt, burada ilk kez "Kasner" adını duymuş ve eksik parçaları bir araya getirerek Merkel'in evlenmeden önceki soyadına ulaşmış. Zygmunt Rychlicki, araştırmaları sırasında Merkel'in babasının yazdığı bir mektuba ve Merkel'in dedesi Ludwik Kazmierczak'ın da bulunduğu bazı aile fotoğraflarına da ulaşmış.

Üniformalı dede

Bu fotoğraflar Polonya'da büyük yankı uyandırdı. Fotoğraflarda Başbakan Merkel'ın dedesi şık ve açık renkli bir üniforma içinde görülüyor. Polonyalı tarihçilere göre, Kazmierczak, Polonya Ordusu'nda askerlik yapmıştı ve Birinci Dünya Savaşı sırasında Fransa saflarında Almanya'ya karşı savaşmıştı. Söz konusu fotoğrafın Polonya'nın devlet olarak egemenliğini yeniden kazandığı 1919 yılı ilkbaharında Poznan kentinde çekilmiş olabileceği belirtiliyor.

Polonyacasını ilerletiyor!

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Polonyalı kadınların onursal üyelik teklifini geri çevirdi ama öte yandan Polonyacasını ise ilerletmeye çalışıyor.

Merkel'in Brüksel'de mart ayında yapılan AB liderler zirvesi esnasında Polonyalı mevkîdaşı Donald Tusk'tan yardım istediği basına yansıdı. Polonya Başbakanı Tusk, Twitter'de paylaştığı mesajında, "A. Merkel, Kazmierczak sözcüğünün nasıl doğru telâffuz edileceğini sordu. İkinci seferde de doğru telâffuz etmeyi başardı" diye yazmıştı.

DW


 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!