Dededen kalma mesleğine 'meraklı' arıyor

Düzce'de dedesinden kalma yaklaşık 120 yıllık değirmeni çalıştıran 83 yaşındaki Fehim Sunman, değirmeni ve mesleği devredecek kimseyi bulamamanın üzüntüsünü yaşıyor.

Dededen kalma mesleğine 'meraklı' arıyor

Düzce'de yaptığı çeşitli mesleklerin ardından dede mesleği olan su değirmeni işletmeciliğine dönen 83 yaşındaki Fehim Sunman, yaklaşık 37 yıldır sürdürdüğü işini yapabilecek meraklı gençler arıyor.

Sunman, Aziziye Mahallesi'nde 1900'lü yılların başında dedesi tarafından dere kenarına kurulan yaklaşık 10 metrekarelik değirmeni işletiyor.

Sabah namazının ardından dededen kalma olan ve sonradan kendi imkanlarıyla düzenlediği değirmenin başına geçen Fehim Sunman, mesleğini devredecek kimseyi bulamamanın üzüntüsünü yaşıyor.

Sunman, yaptığı açıklamada, mesleğinin, dedesinden kaldığını aktararak, 1980'li yıllarda yeni dükkanı inşa ettiğini, bu sırada başka işlerle de uğraştığını ancak 2005 yılından beri sadece değirmencilik yaptığını söyledi.

"Meraklısını bulabilirsem burayı ona teslim edeceğim"

Dedesinden kalan su değirmenini elektrikli değirmen olarak yeniden tasarladığını anlatan Sunman, şöyle konuştu:

"Burayı elime aldığımda burası su değirmeniydi. Sular kesilince, elektrikli olarak çalıştırmak mecburiyetinde kaldık. 1980 yılından beri bu işi yapıyorum, şimdi bu işin meraklısını arıyorum. Benim pil bitti, onun için bu işe merak saracak birini arıyoruz. Meraklısını bulabilirsem burayı ona teslim edeceğim. Yakınlarda bir yerde olursa yardım edeceğiz, tecrübelerimizi paylaşacağız. Merak saran adam gibi iş yaparsa 1-2 haneyi geçindirir burası. 2-3 yıldır bakınıyorum, meraklı çıkmadı, inşallah bundan sonra çıkar."

"Benden sonra buranın yok olmasından korkuyorum"

Sunman, öldükten sonra değirmeni kimsenin çalıştırmayacağı endişesi taşıdığını belirterek, şunları kaydetti:

"Burası benden sonra en fazla 6 ay gider. Erkek çocuğum yok, damatların işi var. Onlar da emekli olunca döner mi dönmez mi bilinmez. Ne desek yanlış olur ama benden sonra buranın devam edeceğini zannetmiyorum. Ben istiyorum ki bu işin meraklısı çıksın. 'Ben buradan ekmek yiyeceğim' dediği zaman buradan ekmek yer. Burası aç bırakmaz, kimseye muhtaç etmez. Sabah işine gelir, akşam evine gider. Güzel meslek, tozludur ama ne yapalım, bu meslek de böyle."

Gençlere tavsiyelerde bulunan Sunman, herkesin sevdiği mesleğin üzerine gitmesi gerektiğini belirtti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!