Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Davutoğlu "Suriye" toplantısında

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından düzenlenen "Suriye'ye Komşu Ülkeler Bakanları" toplantısına katıldı.

Davutoğlu ''Suriye'' toplantısında

İsviçre'nin Cenevre kentinde BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres'in ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Judeh ve Ürdün Sosyal İşler Bakanı Vail Ebu Faour katıldı. Toplantıya gelişinde Guterres tarafından kapıda karşılanan Davutoğlu, daha sonra diğer bakanlarla birlikte aile fotoğrafı çektirdi.

Suriye'deki olaylar nedeniyle komşu ülkelere sığınan insanların durumuna uluslararası kamuoyunun dikkatinin çekilmesinin amaçlandığı toplantıda, mültecilere ev sahipliği yapan ülkelerle uluslararası camianın yük paylaşımı konularında izlenecek stratejilerin belirlendiği öğrenildi. Toplantı sırasında ayrıca, 30 Eylül-4 Ekim 2013 tarihlerinde Cenevre'de gerçekleştirilecek BMMYK 64. İcra Konseyi Toplantısı sırasında, "Suriyeli Sığınmacılara Ev Sahipliği Yapan Ülkelerle Dayanışma ve Yük Paylaşımı" konulu ve tüm BM üyelerinin davet edildiği Üst Düzey Toplantıda kabul edilecek belgelerin de ele alındığı öğrenildi.

Öte yandan, Davutoğlu, toplantı öncesinde BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmede, Suriye konusundaki son bölgesel ve uluslararası gelişmelerin ele alındığı belirtildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!