Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Darphane'deki grev politik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Darphane'de hak arama yok" dedi.

Darphane'deki grev politik

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nde bir süredir devam eden greve ilişkin yazılı açıklama yapan Bakan Çelik, toplu iş sözleşmelerinin işçi ve işveren arasında başta ücret olmak üzere bir çok hakkın masada görüşüldüğü sosyal diyalog mekanizmalarının başında geldiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Toplu iş sözleşmeleri işçi işverenin karşılıklı olarak hangi noktalarda mutabakata varacaklarını tartıştığı bir süreç toplantılarıdır. Gerek işveren gerekçe işçi tarafı hak arama mücadelesinde süreçleri sonuna kadar kullanırlar. Bu süreçlerin olumsuz olması durumunda ancak grev ya da lokavt kozu masaya sürülür. Ancak ortalama giyinik net ücretin 2 bin 600 36 TL olduğu ve en yüksek ücretin 3 bin 169 TL olduğu Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nde yürütülen greve ilişkin süreçlere bakıldığında bunun bir hak arama olmadığı politik bir grev olduğu açıkça görülmektedir. Çünkü 8 şubat 2013 tarihinde başlayan toplu sözleşme süreçleri daha henüz çerçeve anlaşma görüşmeleri devam ederken, sendika tarafından alel acele grev uygulama kararı alınmıştır. Oysa ki 2 Ağustos tarihine kadar grev uygulama kararı alınmasına yönelik süre bulunmaktadır."

"EN ÖNEMLİ BAŞLIK ÜCRET GÖRÜŞMELERİDİR"
Öte yandan, Basın-İş Sendikası'nın gerek toplu iş sözleşmesi teklif tasarısında, gerekse görüşmeler esnasında bahse konu bu toplu iş sözleşmesine ilişkin olarak Kamu-İş'e yazılı-resmi herhangi bir ücret zammı teklifi sunmadığını ifade eden Çelik, "Kaldı ki toplu iş sözleşmelerinde en önemli konu başlığı ücret artışı görüşmeleridir.
Ücret teklifi ancak grev başladıktan 39 dakika sonra o da elektronik posta aracılığı ile Kamu-İş'e iletilmiştir. Tüm bunlar Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nde sürdürülen grevin bir hak arama mücadelesi olmadığını politik bir yaklaşım olduğunu açıkça göstermektedir." ifadelerini kullandı.

"HAKSIZ GREV NEDENİYLE ÇALIŞAN İŞÇİLER MAĞDUR OLDU"
Bakan Çelik, ayrıca bu haksız grev nedeniyle çalışan işçilerin emekli maaşlarında kayıp dahil gerek sosyal güvenlik hakları gerekse kıdem tazminatları konusunda mağdur olduklarına işaret ederek, şunları aktardı:

"Çünkü grev süresince kanun gereği işçilere ücret, ikramiye, sosyal yardımlar ve tazminatlar ile sosyal güvenlik primleri ödenmemektedir. Bu nedenle politik olan bu grevin, çalışanların daha fazla hak kaybına neden olmadan bir an önce sona erdirilmesi gerekmektedir. Öte yandan 36 işçimiz yasa gereğince grev kapsamı dışında olup, ayrıca 36 işçiye ilave olarak grevin başladığı günden bugüne bir haftalık grev süresince 26 işçimiz değişik tarihlerde grevden vaz geçerek çalışmaya başlamıştır."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!