Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Darbeciden mahkemede küstah tehdit

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında 4. Kara Havacılık Alay Komutanlığından helikopterlerle hareket ederek, İstanbul çevresinde kalkışmaya katılan ve bir kısmı daha sonra Yunanistan'a kaçan subayların da aralarında bulunduğu 19 eski havacı askerin yargılandığı davada, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski teğmen Fatih Mandacı'nın, mahkeme heyetini tehdit ettiği ortaya çıktı.

Darbeciden mahkemede küstah tehdit

İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesince cuma günü karara bağlanan davanın  duruşma tutanağına göre, son sözleri sorulan sanıklardan bazıları haklarındaki  suçlamaları kabul etmeyerek, beraat talep etti.

"Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya  teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski teğmen  sanık Fatih Mandacı ise son sözleriyle darbe imasında bulundu.

Mandacı'nın, "Mahkemenizden hiçbir beklentim yoktur. Merhamet de  beklemiyorum. Anlamak isteyenler, anlamak istediklerini isterler, anlamak  istemeyenler ağzımızla kuş tutsak da bir anlam ifade etmez. 32 aydır tutukluyum,  ancak bundan gocunmuyorum. Ne ceza verirseniz verin, tamamını ceza evinde  geçirmeyeceğimizi ve en yakın zamanda görevimizin başında olacağımızı  biliyorum.'' diyerek, mahkeme heyetini tehdit etti.

Aynı suçtan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılan diğer  darbeci sanık eski yarbay Talip Güler de, son sözlerinde ''Üzerime atılı  suçlamayı kabul etmem. Beraatime karar verilsin. Gerekirse son sözümü ilerleyen  tarihte söyleyeceğim.'' dedi.

KARARDAN

Mahkeme heyeti, sanıklar Fatih Mandacı, Talip Güler ve eski üsteğmen  Salih Kukudasoğlu'nu "Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan  kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına  çarptırmıştı.

Mahkeme, sanıklardan eski astsubay Rifat Çelik, eski teğmen Halil Can  Akbaş ve eski astsubay Mehmet Güngör'e ise aynı suçtan ayrı ayrı müebbet hapis  cezası vermişti. Sanıklardan Mahmut Küçüközer'in, "silahlı terör örgütüne üye  olmak" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptıran heyet, sanığın hakkındaki  diğer tüm suçlardan beraatine hükmetmişti.

Sanık eski teğmen Hüseyin Pehlivan'ı "Anayasal düzeni ortadan  kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandıran heyet,  sanığın atılı suçu yardım eden sıfatıyla işlediği gerekçesiyle bu cezayı önce 17  yıla düşürdü, geleceği üzerindeki olası etkilerini takdiri indirim nedeni kabul  ederek, 14 yıl 2 ay hapis cezası vermişti.

Sanık eski üsteğmen Osman Gider'e de "Anayasal düzeni ortadan  kaldırmaya teşebbüs" suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren  mahkeme heyeti, sanığa, üzerine atılı suçu yardım eden sıfatıyla işlediği ve  geleceği üzerindeki olası etkilerini takdiri indirim nedeni kabul ederek, cezayı  15 yıl 10 aya düşürmüştü.

Heyet, sanıklar Osman Gider, Talip Güler, Salih Kukudasoğlu, Halil Can  Akbaş, Rifat Çelik, Fatih Mandacı, Hüseyin Pehlivan, Mehmet Güngör'ün tutukluluk  hallerinin de devamına hükmetmişti.

YUNANİSTAN'A KAÇANLARIN DOSYASI AYRILDI

Mahkeme heyeti, darbe girişiminin ardından Yunanistan'a kaçan firari  sanıklar eski binbaşılar Ahmet Güzel ve Gençay Böyük, eski yüzbaşılar Abdullah  Yetik, Ferudun Çoban, Süleyman Özkaynakçı ve Uğur Uçan, eski astsubaylar Bilal  Karagül ve Mesut Fırat hakkındaki yakalama kararının infazının beklenmesine ve  haklarındaki dosyanın ayrılmasını kararlaştırmıştı.

Heyet, sanıklardan Ferit Gök ve İsmail Yılmaz hakkında isnat edilen  tüm suçları işlediğini gösterir, her türlü şüpheden uzak, mahkumiyetine yeterli,  inandırıcı ve kesin delil elde edilemediğinden, "şüpheden sanık yararlanır"  ilkesi gözetilerek ayrı ayrı beraatlerine hükmederek, haklarındaki adli kontrol  tedbirlerinin kaldırılmasına karar vermişti.

DARBE İMASINDA BULUNAN ESKİ TEĞMENİN EYLEMLERİ

Davanın iddianamesinde pilot eski teğmen sanık Fatih Mandacı'nın darbe  girişiminin gerçekleştiği 15 Temmuz 2016'da görevli olmadığı halde firari  sanık Abdullah Yetik'in (Yunanistan'a kaçan) çağırması üzerine 4'üncü Kara  Havacılık Alayına geldiği, görevlendirmeler sonrasında 1 1 0 7 0 kuyruk nolu  UH-1 marka helikopter ile uçuşa katıldığı belirtilmişti.

İddianamede, 4'üncü Kara Havacılık Alayında görevli olmayan  şüpheli Uğur Uçan'ın 1. pilot olarak görev yaptığı helikopterde, Mandacı'nın  2. pilot olarak uçuşa katıldığı ifade edilerek, helikopterin Yeşilköy Askeri Havalimanı apronuna iniş yaptığı ve darbe girişimi kapsamında yapılacak  görevlendirmelere göre apronda hazır olarak bekletildiği kaydedilmişti.

Emniyet güçlerinin Yeşilköy Askeri Havalimanı apronuna müdahalesi  sonrasında, kalkışmaya iştirak eden diğer helikopterlerle 66. Mekanize Tugay  Komutanlığına gittikleri anlatılan iddianamede, çatışma çıkması üzerine  darbe kalkışmasına iştirak eden diğer 11 sanık (Yunanistan'a firar eden ekip)  ile birlikte 1 1 3 0 8 kuyruk numaralı helikoptere bindiği ve helikopterin  havalanarak Şile'deki bir ormanlık alana indiği anlatılmıştı.

Bu bölgede birkaç saat değerlendirme yaptıktan sonra 16 Temmuz 2016  günü öğlen saatlerine doğru diğer 8 sanığın, aralarında Fatih Mandacı'nın  da bulunduğu 3 sanığı bırakarak 1 1 3 0 8 kuyruk numaralı Sikorsky Marka  helikopter ile Yunanistan'a firar ettikleri belirtilmişti.

İddianamede, 66. Mekanize Tugay Komutanlığına 16 Temmuz 2016 günü  saat 05.30 sıralarında emniyet güçlerinin müdahalede bulunduğuna, bu durumu  fark eden, darbe kalkışmasına iştirak eden ve 4'üncü Kara Havacılık Alayı  personeli olan 12 şüphelinin merdivenlerden aşağıya indiğine, sanıklar Ahmet  Güzel, Abdullah Yetik, Gençay Böyük, Süleyman Özkaynakçı ve Fatih Mandacı'nın  elinde silah olduğuna dair görüntülere yer verilmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!